Telegram ‘a güvenli video aramaları geliyor!

0
584 okunma

Evde kaldığımız şu günlerde işlerimizi uzaktan halletmek için video görüşme uygulamalarından yararlanıyoruz. Bu durumdan faydalanmak isteyen Zoom, Google Meet, WhatsApp ve Telegram gibi firmalar birbirleriyle rekabet halindeler. Telegram ise Zoom’un ne kadar popüler bir uygulama olduğunu görmüş ama güvenlik sorunları ile başa çıkmaya çalıştığını da anlamış gibi duruyor. Zoom’un bu güvenlik yetersizliğine karşı Telegram kendi video görüşme özelliğini bu yıl içinde kullanıma sunacağını açıkladı.

Telegram

Şirket tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

”2020’de yapılan video görüşmeleri 2013 yılındaki mesajlaşma gibidir. Hayatımızda bunların olmasının önemi kadar ne kadar güvenli olması da önemlidir. Bu yüzden video görüşme özelliğimiz için çalışıyoruz.”

Telegram, özellik hakkında pek fazla ayrıntı yayınlamasa da, çeşitli gizlilik sorunlarını düzeltmek için baskıya maruz kalan Zoom’a misilleme yapıyor gibi görünüyor. Güvenlik sorunları yüzünden Zoom bir güvenlik konseyi oluşturmuştu ve sorunları düzelteceğini söylemişti, ancak bu rakiplerin Zoom’un gaflarından yararlanmasını engelleyemeyecek.

Telegram’ın çok eskiden gelen sağlam bir geçmişi var. Birçok ulusal olayda bile kullanıcıların gizliliğini koruyan şirkete kullanıcıların da güveni tam. Telegram ‘ın şu anda 300-400 milyon arası bir kullanıcı sayısı var. Bu azımsanmayacak derecede değil ancak Zoom’un da günlük 300 milyon kullanıcıya hizmet verdiğini de ekleyelim.

Şu anda Telegram ‘ın video görüşmelerine aynı anda kaç kişi katılabileceğini bilmiyoruz. Özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı da belli değil.  Ancak şunu belirtmekte fayda var, dünya üzerindeki güvenli bir video görüşme uygulamasına olan ihtiyaç bu süreci hızlandıracak gibi duruyor.

Kaynak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz