Ana SayfaGüncelKanada, TikTok'u devlet cihazlarından yasakladı!

Kanada, TikTok’u devlet cihazlarından yasakladı!

National Post tarafından açıklanan bilgilere göre Kanada hükümeti, TikTok uygulamasını devlet tarafından verilen mobil cihazlardan kaldırma kararı aldı.

https://static.sosyopat.com.tr/wp-content/uploads/2022/01/TikTok-kullanicilarini-Hikayeleri-izlemeye-zorluyor-3.jpg

Global Affairs Canada çalışanlarına gönderilen bir nota göre, TikTok “devlet tarafından verilen tüm mobil cihazlarda otomatik olarak kaldırılacak ve kullanımdan engellenecek.” Kararın nedeni olarak TikTok’un veri toplama yöntemlerinin kullanıcıları siber saldırılara karşı savunmasız bırakabileceği gösteriliyor.

ByteDance, TikTok’un ana şirketi olarak, şirketleri istendiğinde yetkililerle veri paylaşmaya zorlayan yasalara sahip olan Çin’de bulunuyor. Bu nedenle, Kanada hükümeti, ABD ve AB’deki benzer uygulamaların ardından, Çin hükümetinin TikTok’un Kanada vatandaşları ve sakinleri hakkında tuttuğu verilere erişmesinden endişe duyuyor olabilir.

ByteDance, Çin hükümetinin bu tür verilere erişebilmesine dair önerileri yalanladı ve Kanadalı kullanıcı verilerinin ABD ve Singapur’da saklandığını iddia etti. Ancak, Çin ve ABD’deki eski çalışanların, şirketten sızıntı kaynaklarını tespit etmek amacıyla Amerikalı gazeteciler hakkındaki verilere eriştiği iddia ediliyor. Kararın 1 Mart’ta yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir