Uçtan uca şifreleme özelliği, verilerin gönderici cihazda şifrelenip ve bir şifreleme anahtarı aracılığıyla alıcı cihazdaki orijinal formuna geri dönmesi işlemine deniyor. Son dönemlerde iletişim hizmeti platformlarının oldukça sık kullandığı bir tabir olan uçtan uca şifreleme özelliği, iki kullanıcının aralarında geçen konuşmaların tamamen onlara özel ve gizli olduklarını, üçüncü kişiler tarafından ulaşamadığını belirtmek için kullanılıyor.

Bu alanda dünyanın en çok kullanılan uygulaması olan Meta şirketine ait WhatsApp, birçok kez güvenilirlik açısından kullanıcılarıyla karşı karşıya geldi. Özellikle 2021 yılının başlarında gizlilik politikasında değişikliğe giden platform, mesajlardaki gizliliği ihlal ettiği gerekçesiyle gündeme oturmuş oldukça fazla kullanıcı kaybetmişti. Her fırsatta uçtan uca şifrelemeyi kullandığını belirten şirket, üzerinde özenle durduğu bu konu hakkında daha açık olacak.

WhatsApp, daha çok gizlilik vurgusu yapacak

‘Uçtan uca şifrelidir.’ uyarı metni daha önce sadece kişilerin ilk mesajlaşma anında yer alıyordu. WhatsApp, bu konudaki kapsamını artırarak bu uyarı metnini daha çok alanda kullanacak. Platform, gelecek yeni güncellemesi ile Durum, Çağrılar ve Sohbetler bölümlerinde uygulamadaki her şeyin uçtan uca şifreli olduğunu söyleyen bir alt bilgi metni göstermeye hazırlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz