Ana SayfaGüncelMeta kimlik dolandırıcılarına dava açtı

Meta kimlik dolandırıcılarına dava açtı

Önceden Facebook olarak bilinen Meta, kimlik dolandırıcılığı yapan kişileri ortaya çıkarmak için ABD’deki Kaliforniya mahkemesinde federal bir dava açtığını duyurdu.

Bu kimlik avı planı, Facebook Messenger, Instagram ve WhatsApp’ın giriş sayfalarını taklit eden 39 binden fazla web sitesinin oluşturulmasını içeriyor.

Meta kimlik avcılarına geçit vermiyor

Kimlik avı, milyonlarca internet kullanıcı için bir tehdit oluşturur. Bu saldırılar, kurbanları tüccar, baka ya da farklı hizmet gibi güvenilir kuruluşlar tarafından yönetiliyor gibi görünen bir web sitesine çeker.

https://static.sosyopat.com.tr/wp-content/uploads/2021/12/Meta-kimlik-dolandiricilarina-dava-acti-2.jpg

Bu durumun önüne geçmeyi planlayan Meta, pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, “Sektörde kimlik avı saldırıları raporları artıyor ve bu eylemi, saldırının arkasındaki kişilerin kimliklerini ortaya çıkarmak ve zararlı davranışlarını durdurmak için yapıyoruz” dedi.

Şirketin platform uygulama ce dava direktörü olan Jessica Romero bir blog yazısında, “Saldırıların bir parçası olarak davalılar, internet trafiğini kimlik avı web sitelerine saldırı altyapılarını gizleyecek şekilde yönlendirmek için bir aktarma hizmet kullandı. Bu, kimlik avı web sitelerinin gerçek konumunu ve çevrimiçi barındırma sağlayıcılarının kimliklerini gizlemelerini sağladı.” şeklinde açıklama yaptı.

https://static.sosyopat.com.tr/wp-content/uploads/2021/12/Meta-kimlik-dolandiricilarina-dava-acti-1.png

Tüm bunların yanı sıra şirket, güvenlik topluluğuna ve alan adı kayıt şirketlerine yönelik kötüye kullanım durumlarının önüne geçmek için çalıştığını belirtiyor. Meta’nın bu davası, şirketin platformlarında kimlik avı dolandırıcılıklarını ilk kez çökertmesi değil. Şirket, geçen aylarda da bu gibi dolandırıcılıklara karşı hareket geçtiğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir