Ana SayfaGüncel267 milyon Facebook bilgileri çalınıp satılmaya başlandı!

267 milyon Facebook bilgileri çalınıp satılmaya başlandı!

Geçtiğimiz süreçte Zoom hesaplarının çalınıp satıldığını çokça dile getirmiştik. Zoom hesaplarının çalındığını ortaya çıkaran Cyble şirketi, bu sefer de bundan çok büyük ölçüde Facebook hesapları ve bilgilerinin çalındığını duyurdu.

Facebook

Meydana gelen veri ihlali oldukça büyük. 267 milyondan fazla Facebook kullanıcısının bilgileri çalındı. Asıl sorun şu ki, bilgiler çalınmasının yanı sıra web’de satıldılar. 267 milyondan fazla bilgi sadece 540 dolardan satışa çıkartıldı. Bu da oldukça düşük bir rakam olduğu için duyanları şaşırttı.

Ancak hemen paniklemenize gerek yok, şifrenizi güvenlik amacıyla değiştirmeniz yeterli olacaktır. Bazı araştırmacılar bu 267 milyon Facebook kullanıcı bilgisinin birçoğunun sahte bilgiler olduğunu ve çalınan hesap sayısının sadece 10 milyon civarı olduğunu söylüyor. Ancak hackerlar ne kadar çok fazla hesap çalamasalar da kullanıcıların cep telefonu numaraları , e-posta adresleri ve hesapla ilişkin diğer bilgilerini çaldılar. Bu durum bu bilgileri kullanarak insanları dolandırmak isteyen insan sayısını çok sayıda arttıracak gibi gözüküyor. Örneğin birisi Facebook ‘tan aradığını söyleyip size bilgilerinizi söyleyip dolandırmak isteyebilir. Tüm bu durumlara karşı tedbirli olmakta fayda var.

Umarız ki şirket bu durumu hızlıca telafi edebilir veya eğer bu iddia olduğu için yalanlar. Çünkü bu kadar fazla kullanıcının hesap bilgilerinin çalınması durumu çok kritik ve eğer ki bu iddialar doğrulanırsa Facebook kullanıcı sayısında ciddi bir düşüş yaşayabilir ve çoğu ülkede dava edilebilir.

Tüm gelişmeler için sitemizi takipte kalmayı unutmayın!

kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir