Ana SayfaGüncelBir ABD eyaleti TikTok'u yasakladı!

Bir ABD eyaleti TikTok’u yasakladı!

TikTok, şüphesiz son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarından birisi. Bir süredir, veri gizliliği gibi konularda TikTok ve ABD yönetimi arasında bir gerilim yaşanıyor. Bugün, bir eyalette TikTok kullanımı konusunda önemli bir karar alındı. İşte detaylar

tiktok

Güney Dakota’dan TikTok kararı

Bir ABD eyaleti olan Güney Dakota, veri gizliliğini sağlayamadığı gerekçesiyle TikTok uygulamasının devlet çalışanlarının telefonlarına yüklenmesini yasaklayan bir kural getirdi. Güney Dakota valisi Noem, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) sosyal medya uygulamasını Amerikalı kullanıcılardan bilgi toplamak ve onları manipüle etmek için kullandığına dair artan güvenlik endişeleri nedeniyle bu emri verdiğini söyledi. Yürürlüğe giren emir ile birlikte devlet görevlileri Güney Dakota’da TikTok’a hem uygulamadan hem de web üzerinden kesinlikle erişim sağlayamayacak.

Trump tarafından yasaklanmaya çalışılmıştı

2020’de dönemin Başkanı Donald Trump  ABD’de TikTok ve WeChat’i engellemeye çalışmıştı. Bu girişim pek bir yere varmasa da, neredeyse tüm ABD ordusu, TikTok’u bir “siber güvenlik tehdidi” olarak nitelendirmeye başlamıştı. Uzun bir süredir durgun halde olan TikTok konusu, bu olayla birlikte ABD gündemine yeniden düştü.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Güney Dakota’da verilen bu karar doğru mu? Yorumlar bölümünde fikrinizi belirtmeyi unutmayın!

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir