Ana SayfaGüncelClubhouse kullanıcılarının verileri çalındı!

Clubhouse kullanıcılarının verileri çalındı!

Son birkaç aydır büyük sosyal medya ağlarındaki veri sızıntısı skandalları büyüyor. 2021’in ilk yarısının kişisel verilerimiz için pek iyi geçtiğini söyleyemeyiz. Yılın kalan yarısında ne gibi güvenlik haberleriyle karşılaşacağımızı merak ederken ciddi bir sızıntı daha yaşandı. Clubhouse kaynaklı sızıntı, 3.8 milyar telefon numarasını ifşa ediyor.

clubhouse

Darknet’te Clubhouse veritabanı 3 milyar dolardan satışa çıktı

Darknet forumlarından birindeki satış ilanı, Clubhouse veritabanını alıcıya çıkarmış durumda. Bu veritabanının gerçek olup olmadığını ise bilmiyoruz. Hackerlar genellikle bu tarz satışları yapabilmek için bir miktar kullanıcı verisini kanıt olarak ücretsiz sunar. Bu ilanda da hacker, Japonya kaynaklı 83.5 milyon telefon numarasını daha önce aynı forumda ücretsiz paylaştığını söylüyor. Satış fiyatı şu an belli olmasa da satıcıya göre bu veri 3 milyar dolardan fazla para ediyor.

İşin en kötü tarafı sızdırılan 3.8 milyar telefon numarasına sadece Clubhouse kullananların dahil olmaması. Clubhouse kullanan bir arkadaşınız rehberi, Clubhouse veritabanında tutulduğu için sizin de verileriniz dolaylı olarak hackerların eline geçmiş oluyor.

Benzer bir skandal olay LinkedIn’de yaşanmıştı

Geçtiğimiz ay LinkedIn’de benzer bir skandal yaşanmıştı. Nisan ayında LinkedIn’den toplam kullanıcı sayısının neredeyse yarısı kadar veri sızdırılmıştı. Geçen ay ise neredeyse tüm kullanıcıların telefon numaraları dahil bilgileri ücretsiz olarak yayımlanmıştı.

Söz konusu Clubhouse sızıntısı gerçekse bile en azından herkese açık olarak erişilemiyor. Satış ilanına göre veriler 4 Eylül’de (Google’ın kuruluşunun 23. yıldönümünde) alıcı bulacak. Alan kişinin ya da kuruluşun 3.8 milyar telefon numarasını içeren veritabanını ne şekilde değerlendireceği ise ayrı bir gizem.

Kaynak Haber – ShiftDelete.Net

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir