Ana SayfaGüncelElon Musk, Twitter anketinden sonra Donald Trump yasağını kaldıracağını söyledi

Elon Musk, Twitter anketinden sonra Donald Trump yasağını kaldıracağını söyledi

Twitter’ı devraldıktan birkaç hafta sonra Elon Musk, platform için erken vaatlerinden birini gerçekleştirerek Donald Trump’ın hesabını eski haline getireceğini söyledi . Musk, Beyaz Saray’a üçüncü kez aday olan eski başkanın bir kez daha tweet atmasına izin verileceğini söyledi. 

Twitter’ın yeni CEO’su kararı bir Twitter anketi aracılığıyla verdi. Musk, Cuma gecesi Twitter’da insanlardan, kısa bir süre önce 2024’te ülkenin en yüksek makamına tekrar aday olacağını açıklayan eski Başkanı göreve alıp almaması konusunda oylama yapmalarını isteyen bir tweet attı. Musk, “Vox Populi, Vox Dei” dedi takip twiti Bu ifade, “halkın sesi, Tanrı’nın sesi” için Latince’dir. Yirmi dört saat sonra anket kapandı ve Musk , Trump’ın gerçekten de görevine iade edileceğini duyurdu .

Kısa bir süre sonra @realDonaldTrump bir kez daha çevrimiçiydi, ancak eski başkan henüz tweet atmadı. Trump, bu yılın başlarında , hesabı eski durumuna getirilse bile platforma geri dönmeyeceğini iddia etmişti .

15.085.458 oyların yüzde 51.8’ini alarak eski Cumhurbaşkanı’nı görevine iade etme seçeneği kazandı. Anket devam ederken Musk, saatte bir milyon oy aldığını ve faaliyetlerin bir kısmından “bot ve trol ordularının” sorumlu olduğunu  söyledi .

Musk uzun süredir Trump’ın platforma geri dönmesine izin vereceğini belirtmiş olsa da, daha önce herhangi bir kalıcı Twitter hesabı yasağını geri almadan önce bir moderasyon konseyi kurma sözü vermişti . 18 Kasım’da Musk , Kathy Griffin ve Jordan Peterson’a ait olanlar da dahil olmak üzere birkaç hesabı eski durumuna getirdi . O sırada, Trump hakkında herhangi bir karar verilmediğini söyledi.

Twitter, Trump’ı şiddeti kışkırtmaya karşı kuralları çiğnedikten sonra 2021’in başlarında platformdan çıkardı . Geçen yıl 6 Ocak’ta Kongre Binası’nı basan kalabalığa destek vererek Twitter’ın sivil bütünlük politikasını ihlal etti. Hesabı başlangıçta 12 saat süreyle askıya alındı . Birkaç gün sonra, görevdeki son günlerinde Twitter, Trump’ın kişisel hesabını kalıcı olarak askıya aldı . Trump, yasağı aşma girişimlerine ve erişimini geri kazanmaya çalışan başarısız bir davaya rağmen, o zamandan beri platformu kullanamıyor . Trump’ın hesabını geri alması için Musk’ın Twitter’ı satın alması gerekti.

Trump’ın dönüşü Musk açısından her şey kadar bir iş kararı da olabilir. Bu haftanın başlarında, bir Reuters raporu , Twitter’ın en yoğun kullanıcılarının çoğunun platformdan Instagram ve TikTok beğenilerine geçtiğini öne sürdü. Musk’ın kendisi, en çok takip edilen Twitter hesaplarının çoğunun sık sık tweet atmadığına dikkat çekmiştir .

İyi ya da kötü, Trump önde gelen bir figür ve tweet’leri dikkatleri üzerine çekti. Reklamverenlerin Trump’ın geri dönmesinden memnun olup olmayacağı henüz belli değil. Musk, Twitter’ın kontrolünü resmi olarak üstlenmeden hemen önce, “Twitter, hiçbir sonucu olmadan hiçbir şeyin söylenemeyeceği, herkes için özgür bir cehennem ortamı olamaz!” diyerek her türlü endişeyi gidermeye çalıştı .

6 Ocak’ı çevreleyen eylemlerinin ardından Meta, Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarını bloke etti . Mevcut durumda, bu askıya almanın süresi 7 Ocak 2023’te , yani 2024 seçim döngüsü tüm hızıyla devam ederken sona erecek. 

Büyük hizmetlerden kaldırıldığından beri , Trump dikkatini kendi uygulaması Truth Social dahil olmak üzere daha küçük sosyal ağlara çevirdi . Trump, Twitter’a geri dönmeyeceğine söz vermişti, ancak oradaki 88 milyon takipçiyle, Truth Social’dakinden neredeyse 22 kat daha büyük bir izleyici kitlesine sahipti (bu platform, ne pahasına olursa olsun, Musk’ın şöyle tanımladığı bir platform): “esasen sağcı bir yankı odası”).

Twitter, Musk’ın şirketi devralmasından bu yana çok büyük değişiklikler geçirdi. Binlerce çalışanı ve müteahhidi ve ayrıca bazı muhalifleri saf dışı bırakarak personel sayısını azalttı . Ayrılanlar arasında çok sayıda üst düzey yönetici var. Musk’ın “yüksek yoğunlukta uzun saatler” çalışmayı gerektirecek “sert” bir Twitter 2.0 vizyonuna bağlı kalmayı reddettikten sonra yaklaşık 1.200 kişinin daha ayrıldığı söyleniyor . Trump’ın dönüşü gemiyi istikrara kavuşturmaya tam olarak yardımcı olmayacak.

Mariella Moon ve Karissa Bell bu gönderiye katkıda bulundu.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir