Ana SayfaGüncelFacebook, Instagram Kids projesini duraklattı!

Facebook, Instagram Kids projesini duraklattı!

Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri şüphesiz Instagram. Şirket, birkaç yıl önce Instagram’ın çocuklara yönelik sürümü olan Instagram Kids ‘i başlatmıştı. Bugün ABD’de, Demokrat milletvekilleri platformun kapatılması yönünde çağrı yaptı ve Instagram’ın sahibi Facebook’a dava açtı. Bunun üzerine Facebook, bir süreliğine uygulamayı duraklatmak zorunda kaldı.

Instagram

Instagram CEO’su: Uygulama temelde yararlı bir konseptte

Instagram CEO’su Adam Mosseri, uygulamanın temelde yararlı bir konseptte olduğunu ve ebeveynlerinlerin aklında soru işareti olmadan çocukların Instagram’a ulaşabilmesi için yapıldığını söyledi. Ayrıca çocuk yaşta telefon edinme oranının oldukça arttığını söyleyen Mosseri, 13 yaş altı çocukların sosyal medya platformlarına erişmek için yaşlarını büyük gösterdiğine de değindi.

Demokrat milletvekilleri tarafından açılan dava yüzünden proje duraklatıldı

Aynı zamanda şirket, eleştiriler nedeniyle projeyi duraklattıkları fikrini reddetti ve açılan dava yüzünden duraklatmak zorunda kaldıklarını söyledi. Ayrıca Mosseri, ”Instagram Kids eleştirmenleri, projeyi kötü bir oluşum olarak görüyor. Ancak durum böyle değil. Gerçek şu ki, şu anda birçok çocuk şu anda sanal ortamda ve bu çocuklara yönelik olan Kids uygulaması şu anda ana uygulamadan çok daha güvenli. Sadece çocuklara yönelik içerikler bulunuyor.” açıklamalarında bulundu.

Instagram CEO’su, YouTube ve TikTok’un da 13 yaş altı çocuklara yönelik platformlarının olduğunu hatırlatıyor

Ayrıca CEO Mosseri, yaptığı açıklamada hem YouTube’un hem de TikTok’un 13 yaş altına özel ayrı bir platformları bulunduğuna dikkat çekti. Instagram Kids platformunun ana uygulama gibi olmadığını ve platforma girebilmek için ebeveyn izni gerektiğini söyleyen Mosseri, uygulamanın zaten 10-12 yaş aralığına yönelik olduğunu ve daha düşük yaştaki kişilerin zaten platformu kullanamadığını söyledi.

Çocukların mahremiyetlerine aykırı olduğu iddiasıyla dava açıldı 

Ancak ABD’de şu anda iktidarda olan Demokrat Parti’ye bağlı milletvekilleri, platformun çocukların mahremiyetlerine aykırı olduğunu ve bir daha açılmaması gerektiğini savunmaya devam ediyor. Yeni gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalın!

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir