Ana SayfaGüncelİngiltere, Meta şirketine Giphy'i satmasını emretti!

İngiltere, Meta şirketine Giphy’i satmasını emretti!

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından üçünü bünyesinde tutan Meta bugün yeni bir sıkıntı ile gündemde. İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA), Meta’ya Giphy platformunu satması için uyarıda bulundu.

Giphy facebook

Meta, İngiltere’de inceleme altına alındı

Giphy adlı fotoğraf paylaşım platformu uzun bir süredir Meta’nın elinde. İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA), şirketin rekabet engelleyici hareketler gösterdiğini savunarak Meta’dan bu platformu satmasını istiyor. Bunun gerekçesi ise Meta’nın sahip olduğu WhatsApp, Facebook ve Instagram’a Giphy üzerinden daha fazla kullanıcı çekebilecek olması.

Rekabeti engellediği savunuluyor

CMA, Meta’ya ait sitelerin sosyal medya kullanıcı zamanının yüzde 73’üne hakim olduğunu ve Meta’ya ait platformların Giphy’den yararlanarak TikTok, Twitter ve Snapchat gibi rakipleri karşısında daha da güçlendirebileceğini söyledi.

Meta daha önce Giphy’nin Birleşik Krallık’ta herhangi bir faaliyeti olmadığı için CMA’nın yetkisi olmadığını söylemiş ve Giphy’nin ücretli hizmetlerinin CMA’nın tanımına göre görüntülü reklamcılık olmadığını da eklemişti. Ekim ayında, yetkili makam gerekli belgelerini bildirmeyi reddederek ve görevli kişiyi üst üste iki kez değiştirerek anlaşmayla ilgili kuralları çiğnediği için Meta’ya 70 milyon dolar para cezası verdi .

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir