Ana SayfaGüncelInstagram, anahtar kelime ile gönderi bulma özelliğini kullanıma sundu!

Instagram, anahtar kelime ile gönderi bulma özelliğini kullanıma sundu!

Sosyal medya platformlarında bir konu hakkındaki içeriklere ulaşmak için genelde Hashtag ile o konuyu aratıyorduk. Tabi o konudaki her içerik hashtag ile paylaşılmadığı için karşımıza  çıkan içerik sayısı sınırlı oluyordu. Şimdi Instagram, bu sorunun farkına varmış olmalıdır ki, anahtar kelime ile gönderi bulma özelliğini kullanıma sunuyor.

instagram

Artık bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar arama bölümüne istedikleri içerikle ilgili anahtar kelimeyi yazınca saniyeler içerisinde o içerikteki gönderiler karşısına çıkacak. Özellikle daha fazla insanı hesabınıza çekmek isteyen biriyseniz muhtemelen sıkça hashtag kullanıyorsunuzdur. Bu özellik sayesinde artık gönderilerinizi daha fazla insana ulaştırmak için hashtag kullanmanıza gerek kalmayacak.

Açıklama, içerik ve altyazıya bağlı olarak çalışacak

Bir Instagram sözcüsü, verdiği röportajda bu yeni özelliğin algoritmasının yazılan açıklamaya, videolardaki içeriğe ve altyazıya fotoğraflarda da sadece içeriğe bağlı çalışacağını söyledi. Ayrıca, Instagram’ın ‘Kullanıcının karşısına onun ilgi alanıyla en alakalı içeriği çıkartmak’ gibi bir çalışmasının da olduğunu belirtti.

Bazı kelimeler engelleniyor

Bu özelliği kullanan Instagram kullanıcıları belirli kelimelerin engellendiğini fark etti. Örneğin ‘Aşılar’, ‘Joe Biden’, ‘Donald Trump’ gibi aramalar yapılamıyor. Bunun amacı da tahmin edilebileceği üzere yanlış bilginin ve yalan haberlerin yayılmasını bir nebze de olsa engellemek.

Şu anda sadece İngilizce dilinde kullanılabiliyor

Instagram tarafından geliştirilen bu yeni özellik bugün itibariyle kullanıma sunuldu ve kullanıcılardan çok olumlu geri dönüşler aldı. Hashtag kullanmadan anahtar kelime ile gönderi bulma özelliği bugün itibariyle İngiltere, Kanada, ABD, Galler ve İrlanda’da kullanıma sunuldu. İlk etapta sadece İngilizce dilinde çalışan bu özelliğin zamanla daha fazla dil ve ülke için de gelmesi bekleniyor. Kim bilir, belkide uzun bir süredir hayatımızda olan Hashtag kullanımının yavaş yavaş sonu geliyor olabilir.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir