Ana SayfaGüncelInstagram Lite, yeni özellikleriyle geri döndü!

Instagram Lite, yeni özellikleriyle geri döndü!

Dünyaca ünlü sosyal medya platformu Instagram, geçtiğimiz yıl Instagram Lite uygulamasını bir anda kullanımdan kaldırmıştı. Bu hamlesi çok tepki alan şirket, kullanıcılarına platforma tarayıcı üzerinden yada ana uygulamadan erişebileceklerini söylemişti. Şirket, beklenmedik bir sürpriz yaparak uygulamayı yeni özelliklerle bir anda tekrar kullanıma sundu.

Instagram lite

Daha düşük saklama alanı kullanması için sunucu tarafında çok fazla sıkıştırma yapılmış

2 MB gibi düşük bir hacme sahip uygulamada Hikayeler ve Direct özelliği bulunuyor. Reels, IG Live, alışveriş gibi özellikler ise maalesef yeni sürümde de bulunmuyor. Facebook Lite, Messenger Lite gibi uygulamaları yapan Facebook Tel Aviv ekibinin başında bulunan Gal Zellmayer, uygulamada bulunan tüm özellikleri daha düşük saklama alanı kullanarak sunmak için sunucu tarafında birçok sıkıştırma yaptıklarını ve bunun kolay olmadığını söyledi.

Bir dizi yeni arayüz ayarlaması yapılarak kullanıma sunuldu 

Firmanın ürün yöneticisi olan Michelle Lourie de, yeni dijital kullanıcılara daha iyi uyacak bir dizi ek arayüz ayarlamasına gittiklerini belirtti. Lourie örnek olarak test ekibinin ‘X’ yerine çöp kutusu simgesi koymasını, buna ek olarak GIF’lerin ve çıkartmaların uygulamanın bir parçası olmaya devam ettiğinden bahsetti. Yönetici eğlenceyi kalıcı kılarken alandan tasarruf ettiklerini söylerken, uygulama yayınlanamadan çok önce talep edilen karanlık mod için de denemelerinin sürdüğünü aktardı.

Instagram Lite uygulamasına bugün itibariyle yeniden Google Play Store üzerinden erişebilirsiniz. Yeni gelişmelerden en hızlı şekilde haberdar olmak için takipte kalın!

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir