Ana SayfaGüncelInstagram, önerilen gönderileri güncelliyor!

Instagram, önerilen gönderileri güncelliyor!

Instagram’ın algoritmasının gerçekte nasıl çalıştığını ve bazı gönderilerin neden diğerlerinden daha fazla yayınınızda olduğunu merak ediyorsanız, şanslısınız.

Popüler sosyal medya uygulaması, uygulamadaki içeriğe yaklaşımını daha iyi optimize etmenin yolları da dahil olmak üzere, bunu açıklayan değerli bilgileri kullanıcılarla paylaşıyor .

İçeriğin uygulamada nasıl sıralandığına ve sonunda ‘Önerilen Gönderiler’ olarak paylaşıldığına dair eksiksiz bilgi de dahil olmak üzere, yeni inceleme bugün Instagram tarafından yayınlandı.

Bilmiyorsanız, bu, özellikle birçok kullanıcının hesaplarının şu anki davranışlarından büyük ölçüde hayal kırıklığına uğramasından sonra, son zamanlarda trend olan bir unsur oldu.

Birçoğu CEO Adam Mosseri’ye ateş püskürdü, diğerleri ise uygulamanın kendine dönmesini ve TikTok gibi rakiplerin beğenilerini kopyalamayı bırakmasını isteyen yeni bir dilekçe başlattı.

Bu kesinlikle birçok kişinin umduğu kilit bir odak noktasıydı çünkü bugünlerde herkesin en iyi arkadaşı olarak görülmese de yapay zeka araçlarını iş başında görmek kesinlikle büyüleyici bir olay.

Ayrıca, şu anda yayınınızda çok fazla öneri görmüyorsanız, bu sürenin tadını çıkarın, çünkü Instagram kesinlikle yakında bunu hızlandıracak.

Yeni başlayanlar için, inceleme bize Instagram’ın ünlü mühendislerden oluşan ekibinden geliyor. Kullanıcıların sistemden neler bekleyebileceklerine dair bazı temel amaçları bize gösterdiler.

İlk olarak Instagram, kullanıcıların zamanlarının çoğunu uygulamada harcayarak geri kalanımız için işin yarısını yaptığını söylüyor. Bu, kullanıcılar için en iyi beslemeyi hazırlar ve sevdikleri içeriğe dayalı bir dizi öneri ekler.

Sürekli olarak uygulama aracılığıyla etkileşimde kalanlar, en iyi ilgi kaynaklarını bulmaya devam edecekler. Ve evet, Instagram, bu kişiselleştirme derecesine biraz ince ayar yapmaya yardımcı olmak için devreye giriyor.

Şimdi, sorun, kullanıcıların aslında ilk etapta otomatik bir sistem isteyip istemedikleri basit gerçeğinde yatmaktadır. İşi bizim yerimize yapması için gerçekten başka birine ihtiyacımız var mı? Ve en önemlisi, insanlar daha iyi etkileşim elde etmek için gerçekten AI özelliklerine güvenmek zorunda mı?

Instagram, uygulamada görülen önerilerin sürekli olarak iki ayrı kategoriye ayrıldığını ortaya çıkardı. Birincisi Connected ile, ikincisi Unconnected ile ilgili. Ve tahmin edebileceğiniz gibi, ikincisi daha çok Instagram’ın kullanıcıların ilgi alanlarını en iyi şekilde vurgulayan şeyleri bulma sistemleriyle ilgilidir.

Açıkçası, sonuçlar, kullanıcıların uygulamada hareket etme biçiminden elde edilir ve bunların en büyüğü, belirli bir gönderiyi beğenmeyi ve ardından takip etmeyi içerir.

Instagram’ın en iyi etkileşimi sağlamak için kullandığı başka bir numara daha var. Bu, takip ettiğiniz kişiler tarafından beğenilen şeyleri dikkate almakla ilgilidir. Bu küçük ayrıntıların, uygulamanın keşif kısmıyla daha fazlasını yapması gerektiğini unutmayın.

Bu arada, ana sayfa akışında işler daha çok kullanıcılara takip etmeyi sevdikleri veya abone oldukları içerikleri göstermekle ilgilidir. Bu şekilde, yem onlara daha tanıdık gelir ve onu severler.

Şimdi Instagram, nihai hedefin, kullanıcıların uygulamada önerilerini gördüklerinde kendilerini evlerinde gibi hissetmelerini sağlamak olduğunu söylüyor. Doğru yapılırsa, uygulamada yalnızca kullanıcıların beğendiği şeyler öneri olarak görünmelidir.

Bunu bir kenara bırakırsak, uygulama aynı zamanda Makaralar gibi Video tabanlı içeriğe daha fazla odaklanıyor çünkü kabul edelim, en çok görüntülemeyi alıyor.

Instagram, sıralama modellerinin, kullanıcıların ana sayfa beslemesi için seçilen içeriğin sevdikleri içeriğe benzer olmasını sağladığını söylüyor. Buradaki fikir, sevdiğiniz insanlardan gelen gönderileri gördüğünüzde aldığınız taze hissi eklemektir. Bu, çok sayıda içerik stiliyle birleştiğinde gerçekten uzun bir yol kat ediyor.

Buradaki kilit nokta, Instagram’ın, kullanıcıların kendi eylemlerine dayandığı için uygulamanın onlara sağladığı içgörüyü sevmesini istemesidir.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir