Ana SayfaGüncelInstagram'ın Kullanıcılara Yönelik Yaş Doğrulama Programı Diğer Ülkelere Genişliyor

Instagram’ın Kullanıcılara Yönelik Yaş Doğrulama Programı Diğer Ülkelere Genişliyor

Kullanıcılarının platformda yaşını takip edememesi üzerine yapılan incelemelerde odağın merkezinde Instagram’ın yer aldığını şüphesiz söyleyebiliriz.

Güvenlik uzmanlarının ve çeşitli gözetim kuruluşlarının uygulamayı yeterince yapmadığı ve daha genç izleyicilerin bir kontrol ve denge sistemi olmadan profiller oluşturmasına izin verdiği için eleştirdiğini gördük.

İşte o zaman Instagram’ın Amerika’da yeni bir yaş doğrulama programı geliştirmeye öncülük ettiğini gördük. Bu, bu yılın başlarında başlatıldı. Ve birçoğu bu cesur hareketi takdir etti, ancak yakında diğer uluslara doğru bir genişleme olacağını umuyordu.

Şimdi, Instagram yaş doğrulama özelliğini farklı ülkelere genişlettiği için bu tür kullanıcıların duaları cevaplanmış gibi görünüyor. Bu nedenle, 18 yaş ve üstü olduğunu iddia eden herkes, yalan söylemediklerinden emin olmak için daha fazla değerlendirilmelidir.

Programın, bu tür kimlik doğrulamayı mümkün kılan araç ve teknikleri kullandığı bildiriliyor. Bu, AI destekli sistemler aracılığıyla değerlendirilen video özçekimlerinin beğenilerini içerir. Instagram’ın genişlemeyi planladığı ilk iki küresel pazar ise Hindistan ve Brezilya.

Ortalama olarak, bu tür ülkelerde her ay platformda aktif olan yaklaşık 400 milyon kullanıcı var ve bu nedenle neden önce hedef alındıkları mantıklı. Instagram, yakın zamanda güncellenmiş bir blog gönderisiyle

haberi doğruladı. Yaş onayı için yeni programın bu yıl sonuna kadar Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği’nde daha da genişleyeceğini söylüyor.

Yaşını doğrulamak isteyen herhangi bir kullanıcının bunu bir kimlik aracılığıyla yapması gerekir. Nelerin kabul edilebileceği ve nelerin kabul edilemeyeceğini anlatan uygulama tarafından sağlanan belgelerin tam bir listesi vardır.

Kendi videonuzu koyduktan sonra, programın AI teknolojisi kimin 18 yaşında ve kimin olmadığını belirleyecektir. Ve bunların hepsi Instagram’ın İngiltere’de Yoti adlı bir şirketle yaptığı yeni işbirliği sayesinde oldu.

Video özçekimlerinin platformun gereksinimlerine uygun olması için kullanıcıların izlemesi için ekranın önüne bir dizi talimat yerleştirilmiştir. Unutmayın, bu hassas bir teknolojidir, bu nedenle burada her ayrıntı önemlidir. Yaş doğrulama işleminin tamamı tamamlandıktan sonra, sistemle paylaşılan tüm veriler silinir.

Yoti bu konuda lider olmuştur. Sosyal medyadaki diğer birçok uygulama, yaşı tahmin etmek ve doğrulamak için kullanıyor. Unutmayın, uygulama kullanıcılarının çoğu, uygulama tarafından kabul edilen doğru kimliğe bile sahip olmayabilir.

Daha önce, Sosyal Kupon adı verilen özellik, bir deneme olarak kullanıcıların yaşını belirlemek ve doğrulamak için kullanılıyordu. Bu, bir kullanıcının kendi yaşları için kefil olmalarını isteyen 18 ve daha büyük diğer ortak takipçilere dayanıyordu. Çok fazla hata ve yanlışlık olasılığı vardı, bu yüzden Instagram’ın bu fikirden neden kaçındığı mantıklı.

Bu özelliğin lansmanı, uygulamanın 13 yaş ve üstü kullanıcıların platformu kullanmasına izin verdiği için pano genelinde büyük eleştirilerle karşı karşıya kaldığı bir zamanda geliyor. Gençlerin zararlı içerik izlemesine son verecek hiçbir şey yapmadıkları için çağrıldılar.

Bu arada, Twitter gibi uygulamalar da yaş doğrulamasına başvuruyor. Ancak bunu, kullanıcıları profillerine doğum tarihlerini eklemeye zorlayarak yapıyorlar.

Instagram, daha genç yaş grubundaki gençler için belirli içerik türlerine kısıtlamalar getirilmesi için şu anda yaş verilerini kullandığını iddia ediyor.

Benzer şekilde, 16 yaşın altındaki herkesin hesabı varsayılan olarak gizli olarak sınırlandırılacaktır.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir