Ana SayfaGünceliPhone Kameralarını Ele Geçiren Hacker Apple'dan 75.000 Dolar Alıyor!

iPhone Kameralarını Ele Geçiren Hacker Apple’dan 75.000 Dolar Alıyor!

Beyaz Şapkalı olarak bilinen bilgisayar korsanı kötü yönde değil markaya veya bir yapıma zarar vermemek amacı ve güvenliği arttırmak için açıkları keşfederek bildirir ve kapanmasına yardımcı olur. iPhone içinde öyle oldu.

Beyaz Şapkalı bilgisayar korsanlarından biriside Ryan Pickren, Apple Security Bounty programının aracılığı ile bulduğu kamera kısmındaki güvenlik açığını bildirerek 75.000 Dolarlık yüksek miktarda bir ödül kazanan Ryan Pickren. Ayrıca bu bilgisayar korsanı Amazon’un eski güvenlik mühendisidir.

Bilgisayar Korsanının bulduğu açığın içeriği şöyleydi.

Kameraya saldırının çalışması için kullanıcının önce kötü amaçlı bir İnternet sitesini ziyaret etmesi ve kandırılması gerekliydi. iPhone kullanıcısı daha önce herhangi bir İnternet sitesinde video konferansına güvendiyse eğer kötü amaçlı İnternet site sahipleri kolaylıkla insanların kamerasına erişebiliyordu.

Pickren, Security Bounty aracılığı ile bulduğu bu açığı Apple şirketine bildirdi ve bu açığa ait tüm güvenlik açıkları ocak ayından itibaren düzeltilmiş güvenlik sorunu ortadan kaldırılmış. Apple şirketi bu açığı kapatırken Pickren’e güvenlik ekibi ile çalışmaktan gerçekten zevk aldığını bildirdi.

Apple şirketi silikon vadisinde bulunan ve kullanıcılarının bulduğu açıklara ödül veren birçok şirketten birisidir. Google’da Android ve Google Play mağazasında bulunan açıkları keşfeden ve çözümleyebileceğini sunan herkese ödül veriyor.

Geçen yıl iOS 13 işletim sisteminde açık bulan Jose Rodriguez ise Apple’a bildirmişti fakat o ne yazık ki bildirdiği sürüm Beta sürümü olduğu için sadece 1 Dolarlık Apple Store Kartı ile ödüllendirildi. Onun bulduğu açığın içeriği ise iPhone cihaz kilitli olsa dahi kişilere erişim sağlanmasıydı fakat ne yazık ki yüksek bir miktarda ödül sahibi olamadı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir