Ana SayfaGüncelMicrosoft, TikTok'ta güvenlik açığı keşfetti!

Microsoft, TikTok’ta güvenlik açığı keşfetti!

Microsoft, TikTok uygulamasının Android sürümünü ciddi şekilde etkilemiş olabilecek, yakın zamanda keşfedilen bir güvenlik açığıyla halka açılıyor.

Teknoloji devi, güvenlik açığının bilgisayar korsanlarının basit bir tıklamayla farklı kullanıcıların hesaplarını ele geçirmesini nasıl sağlayacağından bahsetti. Bu şekilde, tam kontrol altında olacaklar ve hiç kimsenin haberi olmadan kullanıcıları çeşitli şekillerde sömüreceklerdi.

Gerekli olan tek şey, hedeflenen kullanıcının bu amaç için kötü niyetli olarak tasarlanmış özel olarak seçilmiş bir bağlantıya basmasıydı. Microsoft daha sonra bilgisayar korsanlarının kullanıcıların profillerinin kontrolünü nasıl ele geçireceklerini ve isteklerine göre nasıl değiştireceklerini açıklamaya devam etti.

Bu, özel videoları herkese açık hale getirmek, metinler göndermek ve hatta kullanıcılar adına içerik yüklemek gibi hassas bilgileri ele geçirmeyi içerir.

En büyük kusurun TikTok’un her iki Android sürümünde de bulunduğu bildirildi. Biri Güneydoğu Asya’daki kullanıcılar için kısıtlanırken, diğeri başka herhangi bir yerde kullanım içindir. Bir bütün olarak Microsoft, kullanıcıları her iki uygulama sürümü için zaten 1,5 milyar indirme gerçekleştiği konusunda uyardı ve bu endişe vericiydi.

Microsoft, hazırlanmış URL’nin keyfi web sayfalarının yüklenmesini nasıl zorlayabileceğinden bahsetti. Bu şekilde, saldırganlar, tek bir düğme tıklamasıyla devralmayı sağlayan JavaScript arayüzlerine erişim elde edebilirler.

Neyse ki, güvenlik açığı düzeltildi ve benzer şekilde, herhangi bir vahşi istismar biçiminin gerçekleştiğine dair herhangi bir rapor da yok.

Şimdi, teknoloji devi, popüler kısa video formatı uygulamasının kullanıcılarına bu uygulamanın en son sürümünü kullandıklarından emin olmaları için önerilerde bulunuyor. Bilgisayar korsanları bu büyük kusuru her zamankinden daha fazla kullanmak için yükselişte olabileceğinden, bu çok doğrudur. Ne de olsa, kavramın kötü niyetli amaçlar için kullanıldığına dair birçok kanıtla artık ortaya çıktı.

TikTok, Mart ayında Android için en son sürümünü yayınladı, böylece otomatik güncellemeleri takip edenler zaten sahip olacaktı.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir