Ana SayfaSosyal MedyaPopüler bir WhatsApp modu kullanıcıları tehdit ediyor

Popüler bir WhatsApp modu kullanıcıları tehdit ediyor

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın Android sürümleri için değiştirilmiş bir modunda, bu modu kullanan kullanıcıları tehlikeye düşüren yeni bir zararlı yazılım keşfedildi.

WhatsApp için modlar kullanan kullanıcıların başı büyük belada olabilir. Bu modlardan bir tanesinde Kaspersky Truva Atı virüsünün olduğunu belirtti.

FMWhatsApp Modunda kötü amaçlı yazılım buldu

Rus siber güvenlik şirketi Kaspersky’ye göre, FMWhatsApp adlı bir modda ve reklam yazılımı geliştirme kitinde Triada Trojan adlı bir kötü amaçlı yazılım buldu. Şirket, kullanıcıların cihazında bazıları kullanıcının bilgisi olmadan arka planda çalışan, istenmeyen reklamlar yayınladığını belirtti. Ayrıca kullanıcıların cihazından, verilerini tehlikeye atmak için kullanılabilecek önemli bilgileri topladığını da söyledi.

Kaspersky güvenlik uzmanı Igor Golovin, şirketin blog sitesinde yazdığı yazıda şunları söyledi:whatsapp

FMWhatsapp kullanıcılarının uygulamaya SMS mesajlarını okuma izni vererek Truva Atı ve yüklediği diğer tüm kötü amaçlı modların da istenilen verilere erişim kazanarak bilgiler çalınıyor. Bu saldırganlar otomatik bir onay kodu işlemini tamamlamak için gerekli olsa bile, premium WhatsApp Android sürümleri için mesajlaşma uygulamasının değiştirilmiş bir sürümünde, abonelikleri için de kurbanlar kaydolmak için izin vererek tüm kapıları saldırganlara açarlar.

Bu mod uygulaması aslında önerileni yaptığı için, kullanıcıların potansiyel tehdidi tanıması çok zor. Ancak, siber suçluların bu tür uygulamalardaki reklam blokları aracılığıyla kötü amaçlı dosyaları nasıl yaymaya başladığını henüz gözlemleyemedik. Bu yüzden yalnızca resmi uygulama mağazalarından indirilen mesajlaşma yazılımlarını kullanmanızı öneririz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir