Sosyal medya vergisi veren ülke!

0
528 okunma

Uganda parlementosu, aldığı karar ile tüm dünyanın gündemine girmeye başardı. Bunu başarmasının en büyük sebebi, parlamentodan geçen yasa olarak gösteriliyor. Bu yasaya göre, ülkede WhatsApp, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya uygulamalarını kullanan kişiler, günlük 5 cent vergi ödeyecek. İşte sosyal medya vergisi veren ülke!

Sosyal medya vergisi neden ödenecek?

Uganda parlamentosunda bulunan genç milletvekili, tüm protestolara rağmen sosyal medya kullananlar için tartışmalı yasayı onayladı. Yasaya göre ülkede WhatsApp, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya uygulamalarını kullanan kişilerin günlük 200 Uganda Şilini (5 cent) vergi ödemeleri zorunlu kılındı. Buna ek olarak, genç milletvekilleri yeni uygulamanın çifte vergilendirme olduğunu belirtti. Ayrıca bu durumdan en çok etkilenecek olan, günlük 1 dolar bile kazanamayan fakir halk olacağı da ifade edildi.

sosyal medya vergisi

Özetle bu yasa tasarısı, Temmuz ayı itibari ile uygulamaya başlandı. Bu konuya ek olarak, geçtiğimiz günlerde konuyu ilk olarak gündeme getiren Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri  Museveni, 2017 yılı mart ayında yaptığı konuşmada sosyal medyanın dedikoduyu teşvik ettiğini söyledi. Bu sebepten dolayı Cumhurbaşkanı, bunun engellenmesi için sosyal medya kullanımına vergilendirme getirileceğinden bahsettiği biliniyor.

Son olarak, durumun insan haklarını kısıtlayacağına dikkati çeken eleştirmenler, ülkede 2016 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında sosyal medya platformlarına erişimin kapatıldığını da dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz