1 Kasım Perşembe

Dünya Kupası sırasında telefonunuz hacklenebilir


dünya kupası

Rusya’da düzenlenen 2018 Dünya Kupası, milyonlarca futbol tutkununun Rusya’ya akın etmesini sağladı. Gelen milyonlarca futbol severin ise farketmediği önemli bir risk gündeme geldi. Dünya Kupası’nı izlerken, telefonunuz hacklenebilir. Peki, nasıl ve neden?

Telefonunuz Dünya Kupası sırasında hacklenebilir

Dünya Kupası’nın oynanacağı 11 şehirde, futbol fanatiklerinin kullanması için, ücretsiz hotspot noktası var. Bu noktalar ise, şifresiz ve herkesin kullanıma açık olduğu için, güvenlik noktasında büyük açıklar içeriyor.

Siber güvenlik hakkında yapılan bir araştırma ise bu konuyu doğrular nitelikte. Milyonlarca insan, ücretsiz WiFi alanlarından faydalanıp sosyal medya paylaşımları yaparken, şifrelenmemiş ağlar üzerinden, hackerlara büyük bir erişim yolu açabiliyor.

Ronaldo’nun YouTube kanalı bir ilke imza attı

Dünya Kupası maçlarının oynandığı alanlarda, WPA/WPA2 şifrelemesi olan bölgeler de mevcut. Ortaya çıkan bilgi ise, ücretsiz WiFi alanlarının yüzde 20 gibi önemli bir bölümünün ciddi güvenlik zaafiyetleri içerdiğini belirtiyor.

Sosyal medya kullanımları ile risk altında olan telefonlar ve bilgisayarlar en büyük yoğunluğu oluşturuyor. Asıl büyük uyarı ise, milli takım oyuncularının, mobil ve online bankacılık işlemlerinden uzak durması yönünde yapıldı. Açık ve şifresiz ağlar üzerinden yapılan internet erişimleri, hackerlar için ciddi oranda bir açık kapı oluşturuyor. Bu tip bir kullanımdan uzak durumlası ise ciddi bir şekilde tavsiye ediliyor.

Açık alanlarda WiFi kullanırken, şifreli ve güvenli ağlara bağlanmanız, mümkün olan durumlarda ise kendinize ait mobil ağlar üzerinden internet erişimi sağlamanız son derece önemli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Nearby özelliğini kaldırıyor

Birkaç yıl önce kullanıma sunulan ‘Nearby Notifications‘ kaldırılıyor. İşte kullanıcılar için faydalı olabilecek Google Nearby …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir