Ana SayfaGüncelTikTok, genç kullanıcıları için gizlilik ayarlarını değiştiriyor!

TikTok, genç kullanıcıları için gizlilik ayarlarını değiştiriyor!

Sosyal medya devi TikTok, son gizlilik ayarının değişmesi ile birlikte 18 yaş altı kullanıcıları için bazı kısıtlamalar uygulamaya başlayacak.

tiktok

13 ile 15 yaş arası kişilerin hesapları gizliye alınacak

Yeni gizlilik değişikliği ile birlikte TikTok uygulamasını için en düşük yaş olan 13 yaş ile 15 yaş arası kullanıcıların hesapları varsayılan olarak gizli olacak. Bu değişiklik, sadece yeni hesapları değil, şu anda 13-15 yaş arası olan tüm kullanıcıların hesaplarını kapsıyor. Ayrıca uygulama, bu yaş arasındaki kullanıcıların kliplerini görebilecek kişiler ‘arkadaşlar’ ve ‘hiçkimse’ ile sınırlı kalıyor.

16 ve 17 yaş kullanıcılar için de sınırlandırma yapıldı

Bu gizlilik değişikliği sadece 13-15 yaş arasını kapsamıyor. 16 ve 17 yaşındaki TikTok kullanıcıları Düet ve Stitch içeren videoları çekmeye devam edebilecek ancak yalnızca arkadaşları ile paylaşabilecek. Her iki yaş grubu için video indirme özelliği varsayılan olarak devre dışı bırakıldı ancak kullanıcılar dilerse bu özelliği ayarlardan açabilecek.

Gençlerin popülerliğini aşağıya çekebilir

TikTok, genç kullanıcıların platformda diğer insanlarla nasıl etkileşime geçebileceğini bir gecede yeniden düzenliyor. Bu değişiklik bazı ünlü TikTokerların popülerliklerini bir gecede daha aşağı seviyelere çekebilir. Şirket, bu değişikliklerin “kullanıcı gizliliği ve güvenliği için daha yüksek standartları sağlayacağını” ve gençlerin gizliliklerini daha genç yaştayken korumaları gerektiğini söylüyor.

TikTok’u kullananların bir çoğu 18 yaş altında

Diğer sosyal medya platformlarının aksine, TikTok kullanıcılarının büyükbirkısmı18 yaşın altında. NewYorkTimes, geçen yıl uygulamanın ABD’deki kullanıcılarının üçte birinin 14 yaşın altında olduğunu açıklamıştı (13 yaş altı olduğu için hesap açamayan kişiler buna dahil değil). Bu sebeple gizliliğe önem veren kişiler, şirketi çocuklara yönelik politikalarını ve uygulamalarını daha fazla incelemeyeçağırdı. En son değişiklikler tüm endişeleri tam olarak gidermese de, gençlerin tanımadıkları insanlarla etkileşimde bulunmalarını zorlaştırıyor.
Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir