Ana SayfaGüncelTwitter, daha önce yasaklanmış hesaplardan milyonlarca dolar kazanıyor!

Twitter, daha önce yasaklanmış hesaplardan milyonlarca dolar kazanıyor!

Yeni bir rapora göre Twitter, en rezil kullanıcılarından sadece bir avuçtan milyonlarca dolar kazanıyor. Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’nin (CCDH) yeni araştırması, Twitter’ın bir zamanlar platformdan yasaklanan sadece 10 hesaptan “yılda 19 milyon dolara kadar reklam geliri elde edeceğini” tahmin ediyor.

twitter

Rapor, daha önce “nefret dolu içerik ve tehlikeli komplolar yayınladığı için” yasaklanan 10 hesapla mevcut etkileşime baktı. Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasından sonra hesaplar eski haline getirildi. Grup, etkileyici Andrew Tate, Daily Stormer kurucusu Andrew Anglin, önde gelen aşı karşıtı Robert Malone ve Gateway Pundit’e ait olanlar da dahil olmak üzere aşırılıkçılık ve komplo teorileriyle ilişkili bir dizi yüksek profilli hesabı içeriyor.

Erişimlerini ve katılımlarını tahmin etmek için CCDH, Aralık ve Ocak aylarında 47 günlük bir süre boyunca bu hesaplardan yaklaşık 10.000 tweet’i analiz etti. Analizlerine göre, “ortalama bir günde, on hesaptan gelen tweetler toplam 54 milyon gösterim aldı” diye yazıyorlar. “Bu ortalamayı 365 gün boyunca tahmin ederek, hesapların bir yıl boyunca yaklaşık 20 milyar gösterime ulaşması beklenebilir.”

CCDH, bu gösterimlerin Twitter için ne kadar reklam geliri sağlayabileceğini belirlemek için, raporda yalnızca 10 kullanıcıyı takip eden üç yeni Twitter hesabı oluşturduğunu söylüyor. Yazarlar, reklamların her 6.7 tweet’te bir kez göründüğünü buldular. Ardından, “Twitter reklamlarının 1.000 gösterim başına ortalama 6,46 dolara mal olduğunu” tahmin eden analitik firması Brandwatch’ın verilerini kullanarak CCDH, “hesaplar arasında tahmini yıllık reklam gelirlerinde 19 milyon dolara kadar toplam bir rakam” elde etti.

Tahminler, Twitter’ın bu kullanıcılardan ne kadar kazandığının kesin bir muhasebesi olmasa da, az sayıda yüksek oranda polarize edici hesabın platform için ne kadar değerli olabileceğini gösteriyor. Ayrıca, daha da tartışmalı kullanıcıları geri getirerek Twitter’ın ne kadar daha fazla kazanacağının altını çiziyor.

Raporda adı geçen tüm hesaplar bir zamanlar twitter’dan kalıcı olarak yasaklandı, ancak Musk’ın yasaları çiğnemeyen kullanıcılara “genel af” sunacağını söylemesinin ardından eski haline getirildi. Twitter ayrıca kısa süre önce daha önce yasaklanmış kullanıcıların askıya almalarına itiraz etmelerine izin verme planlarını duyurdu.

Aynı zamanda, Twitter’ın reklam işi Musk’ın devralmasından bu yana büyük bir darbe aldı.Platformer‘ın haberine göre, bir dizi yüksek profilli reklamveren platformdan geri çekildi ve gelir yüzde 40’a kadar düştü.

Raporda ayrıca, önde gelen reklamverenlerin reklamlarının bu kullanıcıların saldırgan ve kışkırtıcı gönderilerinin bitişiğinde göründüğü birkaç duruma da işaret ediyor. Örneğin, Andrew Anglin’in bir tweet’inin hemen altında “bir kadının liyakat konusunda yapabileceği tek kariyer fuhuştur” diyen bir Prime Video reklamı. Raporda ayrıca, COVID-19 aşıları hakkında bir tweet yanlış bilgilendirmesinin hemen altında görünen NFL’den bir reklam da vurgulanıyor.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir