Ana SayfaGüncelTwitter üzerinde 2020 yılında oyun içerikli 2 milyar tweet atıldı!

Twitter üzerinde 2020 yılında oyun içerikli 2 milyar tweet atıldı!

2020 yılında Covid-19 pandemi dönemi nedeniyle çoğu insan evlerindeydi. Evde kalan kişiler, kendilerine farklı eğlenceler ararken birçok kişi dijital dünyayı daha etkin kullanmaya başladı. Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformlarında yaşanan büyük kullanıcı artışı oyunlara da yansıdı. 2020 yılında çoğu oyunda anlık oyuncu sayısı ortalaması geçen yılların çok üzerinde oldu.

Twitter

Oyun içerikli tweet sayısı geçen yıla göre %75 arttı

Oyun platformlarında ve oyunlarda yaşanan bu kullanıcı artışı insanların oyun hakkında daha fazla konuşmasına neden oldu. Sosyal medya devi Twitter, platformdaki oyun içerikli Tweet sayısının geçen yıla göre %75 arttığını gösteren bir rapor yayınladı. İsterseniz gelin beraber bu raporu inceleyelim.

Twitter, yaptığı bir açıklama ile birlikte oyun hakkındaki tweetlerin verilerini içeren bir rapor yayınladı

Twitter, yaptığı açıklamada:

” Şimdiye kadar ilk kez, bir yıl boyunca oyunla ilgili 2 milyardan fazla Tweet atıldı. Oyun hakkında yazar sayısında %49 artış yaşandı. Oyun ile alakalı tweet sayısı ise 2019’a göre %75 arttı.” ifadelerini kullandı.

En çok takip edilen 10 Oyun içerikli konu başlığı

Oyun kategorisinde ilk önce ‘Oyun’ başlığı ilgi odağıydı. Platformda oyun alanında konuşulan ilk 10 başlık: Oyun, Oyun haberleri, eSpor, Oyuncular, PlayStation, Fortnite, Call of Duty, Minecraft, Animal Crossing ve Xbox oluyor.

twitter oyun tweetleri

Oyun konusunda en çok Tweet’in atıldığı ülkeler

Oyun konusunda en çok Tweet’in atıldığı ülke ise Japonya oluyor. Oyun konusunda en çok tweet atılan ilk 10 ülke ise: Japonya, ABD, Güney Kore, Brezilya, Tayland, Birleşik Krallık, Fransa, Hindistan, Filipinler ve İspanya.

twitter oyun tweetler ülke

En çok konuşulan oyun etkinlikleri

Üzerinde en çok konuşulan oyun etkinliği ise The 2020 Game Awards oluyor. İlk 5 etkinlik ise şu şekilde: The 2020 Game Awards, The Future of Gaming on PS5 Event, Tokyo Game Show 2020, Niconcio Net Chogiaki 2020, Xbox Game Showcase.

twitter oyun tweetleri

En çok konuşulan eSpor oyuncuları

2020 Yılında yaşanan pandeminin etkisi ile eSpor maçlarındaki izlenme sayısı da önemli ölçüde arttı. Buna bağlı olarak en fazla konuşulan eSporcu ise @Mongraal oldu. En çok konuşulan ilk 10 eSporcu ise şu şekilde: @Mongraal, @benjyfishy, @scump, @Bugha, @mitr0, @fer, @zayt, @FalleNCS, @TACOCS, @Clayster

oyun

2020 yılının en iyi 10 YouTube kanalından 5’i oyun içeriği üretiyor

2 Milyar gönderi gerçekten çok büyük bir sayı. Bu sayı aslında pandemi döneminde oyun oynayanların ve oyunla ilgilenenlerin sayısının ne kadar fazla olduğunu gösteriyor. Ayrıca 2020 yılının en iyi 10 YouTube kanalından 5’i oyun içeriği üretiyor.

Oyunlar her geçen gün daha popüler bir hale geliyor

Oyunların sayısı ve oyuncu sayısı her geçen gün artıyor. Oyunların her geçen gün çok daha popülerleşmesi sebebiyle 2 Milyar olan bu sayı 2021 yılında artacaktır.

Kaynak

 

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir