Ana SayfaGüncelTwitter, yeni DM özelliği ile tepki çekti

Twitter, yeni DM özelliği ile tepki çekti

Milyonlarca kullanıcıya sahip olan Twitter, sık sık yeni özellikler deniyor. Söz konusu yeniliklerle de kullanıcıların deneyimini artırmayı planlıyor. Ancak son olarak üzerinde çalıştığı özellik, pek çok kullanıcının tepkisine neden oldu.

Yeni özellik, iOS cihazlarda test ediliyor

Twitter, kullanıcılarının bireysel bir Tweet’e yanıt olarak Direkt Mesaj göndermesini sağlayan kısayol test ettiğini duyurdu. Şirket, duyurusunda “Bir Tweet’in yazarına doğrudan yanıt vermek istediğinizde, sohbet başlatmak için zaman tünelinizden onlara DM göndermeyi kolaylaştırıyoruz. Şimdi, bazılarınızla iOS’ta Tweet’lerde bir DM simgesi test ediyoruz” sözlerine yer verdi.

https://static.sosyopat.com.tr/wp-content/uploads/2022/02/Twitterdan-tepki-toplayan-yeni-DM-ozelligi-2.jpg

İlk olarak iOS cihazlarda test edilecek olan özellikle birlikte, atılan Tweet’lerin altında bir DM simgesi yer alacak. Bu sayede kullanıcılar, Tweet’lerin altına eklenen Direkt Mesaj butonuna tıklayarak sohbet başlatabilecek.

Twitter, DM özelliği ile eleştirilerin odağı oldu

Bir Twitter kullanıcısına mesaj göndermek zor bir işlem olmasa da şu anda test edilen özellik sayesinde, mesaj yazmak için bir profili ziyaret etmeye gerek kalmıyor. Şirket, söz konusu yenilikle ilgili sohbet başlatmayı kolaylaştırdığını belirtti ancak pek çok kullanıcı, taciz ve linç girişiminin önünü daha fazla açtığını söyleyerek tepki gösterdi.

https://static.sosyopat.com.tr/wp-content/uploads/2022/02/Twitterdan-tepki-toplayan-yeni-DM-ozelligi-2.jpg

Kamu savunucusu Eliza Orlins, bu konuyla ilgili endişelerini, “Lütfen bunu yapmayın! Bir DM göndermek için birinin profiline girmek zorunda olmanın fazladan bir adımı, tacizi azaltır. Bu özellik ile DM’ler göndermenin asıl amacı hiçbir zaman “konuşma başlatmak” ile ilgili olmayacak. En azından tweetlerimizde buna izin vermemek için bize bir güvenlik özelliği verin.” şeklinde dile getirdi.

Bu ifadelere karşılık Twitter, geri adım atmayı reddediyor. Bununla ilgili de Twitter Destek hesabından “Endişeyi anlıyoruz. Buradaki amacımız, bir Tweet’le etkileşim kurmayı kolaylaştırmaktır -bazen herkese açık olarak yanıt vermek göz korkutucu olabilir. İstenmeyen DM’ler alıyorsanız, ayarlardan size kimlerin DM gönderebileceğini sınırlayabilir, bir hesabı engelleyebilir veya kurallarımıza aykırı olduğunu düşünüyorsanız bir mesajı şikayet edebilirsiniz.” açıklamalarında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir