Ana SayfaGüncelTwitter'ın eski güvenlik başkanı, platformun Elon Musk altında daha az güvenli olduğunu...

Twitter’ın eski güvenlik başkanı, platformun Elon Musk altında daha az güvenli olduğunu söyledi

Şirketin eski güven ve güvenlik başkanı Yoel Roth, Twitter’ı aniden bıraktığından beri halka açık ilk röportajında, platformun Elon Musk altında daha az güvenli olduğuna inandığını söyledi. Knight Vakfı tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Roth, Musk’ın devralmasından bu yana Twitter’ın daha güvenli olduğuna hâlâ inanıp inanmadığı sorulduğunda “Hayır,” yanıtını verdi.

Roth’un yorumları özellikle dikkate değer çünkü o, Musk’ın devralmasından sonraki kaotik günlerde Twitter’da neler olduğunu alenen tartışan yegane üst düzey yöneticilerden biriydi. Twitter’ın politika ekibinin uzun süredir üyesi olan Roth, platformda ırkçı hakaretlerde artışa neden olan koordineli trolleme kampanyasını detaylandırdı. Musk, tweetlerini sık sık ön plana çıkardı ve Twitter’ın ırkçı saldırıları durdurmak için neler yaptığına dair açıklamalarına işaret etti.

Ancak Roth, başlangıçta iyimser olmasına rağmen, “usule ilişkin meşruiyet”teki bir çöküşün nihayetinde ayrılmasına neden olduğunu söyledi. Musk’ın Twitter’da önemli politika kararları vermeden önce bir “ılımlılık konseyi” oluşturmak istediğini belirttiğini , ancak Musk’ın kararları kendi başına vermeyi tercih ettiğini hemen gösterdiğini belirtti.

Roth, “Bir ılımlılık konseyi kurmakla tutarlı, kaprisli, tek taraflı kararlar vermemekle tutarlı şeyler söylerdi ve ben buna dayanarak iyimserdim” dedi. “İyimserliğim sonunda soldu.”

Roth ayrıca, ekibinin Musk’ı önceden uyardığını ancak endişelerini görmezden gelmeyi seçtiğini söyleyerek, Twitter Blue ve ücretli doğrulamanın başarısız bir şekilde kullanıma sunulmasına işaret etti. Roth, “Tam olarak tahmin ettiğimiz şekilde raydan çıktı ve bunu önceden ele almak için yerinde olması gereken güvenlik önlemleri yoktu,” dedi ve ilk lansmanı izleyen dolandırıcılık ve taklitlerdeki artışa atıfta bulundu. twitter mavi

Roth’un yorumları, Musk’ın bu hafta Twitter Blue doğrulamasını yeniden başlatmaya hazırlanırken geldi. Musk son yorumlarında, işletmeler ve bireyler için farklı renkte rozetler olacağını ve bir tür manuel kimlik doğrulama süreci olacağını söyledi.

Roth, Twitter’ın “muhteşem bir başarısızlık anı” yaşayacağına inanmadığını söylerken, bazı eski çalışanlar şirketteki toplu işten çıkarmalar ve istifaların ardından spekülasyon yaptı. , korumalı tweet’ler gibi gizliliği koruyan özelliklerin yanı sıra normal şekilde çalışmaya devam eder. “Korumalı tweet’ler çalışmayı durdurursa, koşun, çünkü bu bir şeylerin derinden yanlış olduğunun bir belirtisidir” dedi.

Ayrıca Twitter’ın makine öğrenimi sistemlerini iyileştirebileceğini ancak şirkette kıdemli politika ve güvenlik çalışanlarının bulunmamasının platforma zarar vereceğini söyledi.

“Hizmette ortaya çıkan kötü amaçlı kampanyaları anlayan ve ürün stratejisine ve politika yönüne rehberlik edecek kadar iyi anlayan yeterince insan var mı?” dedi. “Şirkette bu işi yapabilecek yeterince insan kaldığını düşünmüyorum.”

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir