Ana SayfaSosyal MedyaWhatsAppWhatsApp'ın başı yine belada: Google'da çıkıyor!

WhatsApp’ın başı yine belada: Google’da çıkıyor!

WhatsApp bir süredir yeni veri politikası sebebiyle yoğun tepkiler alıyor. Kullanıcılar WhatsApp verilerini Facebook ile paylaşmayı 8 Şubat 2021 tarihine kadar onaylamazsa bu mesajlaşma uygulamasını kullanamayacaklar. Bu sebeple milyonlarca kişi alternatif uygulamalara kaymaya başladı. Olaylar çok daha yeniyken, şimdi de WhatsApp’ın kullanıcılarının özel mesajlarını Google ile paylaştığı ortaya çıktı.

WhatsApp veri ihlali ile yeniden gündeme geldi

WhatsApp’ın özel gruplarına Google’da arama yapan kişiler erişebiliyor. Gadgets 360 tarafından keşfedilen bu veri açığı, WhatsApp, grup sohbeti davetlerinin indekslenmesine izin verdiği için Web’de özel grupların mesajlarına ulaşmayı sağlayabiliyor. Bu veri açığı ilk olarak 2019 yılında keşfedildi ve büyük tepkilerle karşılaşan şirket sorunu hızlı bir şekilde çözdü ve arama motoru uyumluluğunu sınırladı.

Olayı kısaca anlatacak olursak, Google’ın WhatsApp bilgilerini indekslemesine izin vermesi. Bu sebeple pek çok kişinin kişisel bilgileri, telefon numaraları ve girdikleri gruplar ortaya çıktı. WhatsApp kısıtlamış olsa da yine arama sonuçlarında kişisel bilgiler görülüyor ki bu olay bir açık söz konusu. Google’da arama yapıldığında gruplar ve davet bağlantıları tekrar tekrar görünüyor.

WhatsApp

Yalnızca gruplar değil aynı zamanda düzeltilmiş gibi görünse de öyle değil. İnsanların telefon numaraları ve profil fotoğrafları, sorun nedeniyle basit bir Google aramasıyla ortaya çıkabiliyor, bilgilere erişilebiliyor.

WhatsApp sorunu çözmek adına geçen yılın mart ayından beri Google’a dizin ekleme dışında ‘noindex’ etiketlerine eklemeye başladı. İlerleyen bu süreçte arama sonuçlarının artık Google’da görünmediği ortaya çıktı fakat kısa süre içinde bağlantılar arama sonuçlarında tekrar görünmeye başladı. WhatsApp’ın bulmuş olduğu ‘noindex’ etiketi çözümü maalesef ki başarısız oldu ve daha yapıcı bir çözüm bulmazsa kullanıcı gizliliğine vurgu yapan WhatsApp daha çok kullanıcı kaybedebilir.

Kaynak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir