Ana SayfaGüncelWhatsApp, yalan haberlere karşı aldığı tedbirden sonuç aldı!

WhatsApp, yalan haberlere karşı aldığı tedbirden sonuç aldı!

Dünyaca ünlü mesajlaşma uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde aldığı mesaj iletme sınırının ilk meyvelerini verdiğini açıkladı.

Covid-19 tedbirleri kapsamında WhatsApp, mesaj iletimine önemli ölçüde sınır getirmişti. Bunun sebebi ise uygulamada dolanan yalan haberler idi. WhatsApp’da 5 olan mesaj iletme sınırının 1’e düşmesi bu yayılma hızını azaltmış gibi gözüküyor. Şirket bugün açıkladığı verilerle yalan haberlerin yayılma hızını %70 oranında azalttığını belirtti. Bu önlem, Nisan ayının başında hayata geçirilmişti. Bu kadar kısa sürede bu kadar yüksek seviyede iletimi azaltmak bir başarı olarak kabul edilebilir.

whatsapp

Yabancı kaynaklar çok sık eleştirmişti

Yabancı haber kaynakları, geçen ay yalan haberlerin WhatsApp üzerinden çok hızlı şekilde yayıldığını ve şirketin buna hızlı bir şekilde önlem alması gerektiğini çokça dile getirmişti. Şirket, geçen ay yeni tedbirler konusundaki açıklamalarında şu sözleri kullanmıştı:

”Kullanıcılar, beğendikleri bir mesajı başka bir kişiye göndermek istediğinde iletme özelliğini kullanıyor. Evet bu iyi bir şey ancak yalan haberlerin de bu yöntemle çok fazla yayıldığını gördük. Bu yüzden WhatsApp konuşmalarında mesaj iletme özelliğine sınır getiriyoruz.”

Bu ilk tedbir değil

Şirket’in yalan haberler konusundaki ilk adımı bu değil. WhatsApp, 2018 yılında mesajın kaynağının gönderen kişi olmadığını belirtmek için iletildi yazısını uygulamaya eklemişti. Bu sayede de bir nebze de olsa yalan haberlerin önüne geçmeyi başarmıştı. Şirket, yine de yalan haberlerin azalması için geçen yıl mesaj iletme özelliğine 5 kişi sınırı koymuştu.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalın!

Kaynak

 

 

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir