Ana SayfaGüncelYouTube Nefret Söyleminden Büyük Kazanç Sağlıyor!

YouTube Nefret Söyleminden Büyük Kazanç Sağlıyor!

YouTube, milyarlarca kullanıcının video içeriğini izlemek veya paylaşmak için girdiği devasa bir platformdur. Ancak Rolling Stone’dan yeni bir rapor, uygulamanın yeni bir yanını gösteriyor, bahse gireriz ki karşılaşmamış olabilirsiniz.

Video paylaşım devi, nefret söylemi, kadın düşmanlığı, ırkçılık, taciz ve daha pek çok şeyden büyük paralar kazanmakla suçlanıyor. Ve bu yeni bir şey değil. Bir süredir oluyor.

Böyle bir uygulama için en önemli şey katılımdır. Şirket, eğlence endüstrisinde sadece eğlence sağlamakla kalmayıp aynı zamanda size en son haberleri veren bir şirket olarak büyük bir üne sahiptir. Sevgili yaratıcıları için de ne kadar para dağıttığından bahsetmiş miydik? İnsanların platforma neden hayran olduklarına ve yeterince alamamalarına şaşmamalı.

Uygulamanın önüne gelen çok miktarda içerik, platformun modern araçlarla daha karmaşık bir şekilde denetlenmesi gerektiği anlamına gelir. Uyarı ve uzaklaştırma almadan önce uyulması gereken bir yönerge listesi vardır. Sonuçta amaç, çevrimiçi ortamda güvenli ve sağlam bir topluluk barındırmaktır. Ancak YouTube, yaratıcılarına yol boyunca bolca özgürlük vererek bunu yapmayı umuyor.

Şimdi, Bot Sentinel adlı bir şirket tarafından yeni ve şok edici bir soruşturma ortaya çıkıyor. Politika ihlallerini içeren yaklaşık 24 YouTube kanalını ele geçirdiklerini iddia ediyorlar. Ve kuralları çiğnemesine rağmen, uygulamanın moderatör ekibi tarafından herhangi bir sansür uygulanmadan gönderi paylaşmaya devam etme hakkı verildi. Ve uygulamanın onlara ödeme yapmaya devam ettiğini öğrenince şok olabilirsiniz.

Geçenlerde özel bir röportaj gerçekleştiren şirket, Rolling Stone’a nefret, ırkçılık ve kadın düşmanlığının ön plana çıktığını gören uygulamanın ne kadar şok olduklarını belirtti. Benzer şekilde, hedeflenen taciz, ünlü kadınlara odaklandı. Bunlardan biri Amber Heard, diğerleri ise Meghan Markle’ın beğenilerini içeriyordu.

Bu kadınların ikisi de nasıl hissettikleri konusunda utangaç değillerdi. Hedeflenen tacizle bağlantılı tehlikeler konusunda son derece seslidirler. Ve şimdi YouTube’un bu kanallara bir bütün olarak ödeme yaptığını görmek, 42 ​​bin dolar şok edici. Ayrıca, tüm video içeriğinin reklamlarla nasıl çalıştığını da unutmayın. Bu nedenle, uygulama kesinlikle fayda sağlar.

Burada suçlunun YouTube olduğu çok açık. Suçlanacaklar ve röportaj firmanın bir sözcüsüyle paylaşıldığında, bunu açıkça reddetti ve yeni raporu görmediğini söyledi. Ancak uygulamanın bu tür şeyler hakkında ne kadar özel olduğundan ve bunu çok ciddiye aldığından bahsetti. Benzer şekilde, kullanıcılardan şirketin topluluk kurallarına aykırı olduğunu düşündükleri her türlü içeriği işaretlemelerini istedi.

Şirket, bu tür davranışların uygulamada asla takdir edilmediğini ve bunu engellemek için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalıştıklarını da ekliyor. Dahası, eylemleri doğrudan ünlü kişilere yönelik kötü niyetli hakaretler olarak nitelendirdi.

Olayla ilgili soruşturmalar devam ederken, kesin olan bir şey var. Siber zorbalıktan para kazanan herhangi bir uygulama daha fazla incelenmelidir çünkü bu tür davranışlar başkalarının da aynı şeyi yapmasına yol açar.

Raporda ayrıca korkunç vakalar hakkında ayrıntılı bir tartışma vardı. Bunlar, Kraliyet ailesiyle bağlantılı telif hakkı ihlali ve Meghan Markle’a karşı nefretle ilgiliydi. Yaklaşık 22 kanal video içeriğini yayınladı. Ve yaklaşık 34.000 farklı video, verilerin elde edildiği kaynaklara herhangi bir şekilde kredi veremedi. Yine de milyonlarca görüntülemeye sahipler ve bunun tek bir anlamı var, çoğu uygulama ve insanın peşinde olduğu para.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir