Ana SayfaGüncelYouTube Premium kullanmayanlara üzücü haber!

YouTube Premium kullanmayanlara üzücü haber!

YouTube, çevrim içi müzik servisi YouTube Music’i, Spotify ve Apple Music gibi müzik dinleme uygulamalarına alternatif olarak 2015 yılında kullanıma sundu. Platform, son dönemde müzik dinleme platformları arasında en çok kullanılan uygulamalardan biri haline geldi.

Kullanıcılar, ister premium olarak, isterse ücretsiz bir şekilde içeriklerden faydalanabiliyor. Fakat şirket, kullanıcılarını Premium üyeliğe yöneltmek amacıyla bir takım kararlar aldı. Alınan bu kararlar ücretsiz kullanıcıları biraz üzecek gibi duruyor.

YouTube Music artık sadece ses dosyası sunuyor

Youtube Music’e ücretsiz olarak abone olmak isteyen kullanıcılar reklam özelliğiyle platformun tüm içeriklerinden faydalanabiliyordu. Şirket, artık değişikliğe gidiyor. Mevcut durumda bir parçanın sesini dinleyip aynı anda videosunu izliyorsunuz. Artık yeni şirket politikası gereği video izleme özelliği sadece premium kullanıcılara özel hale geliyor. 3 Kasım tarihinden sonra geçerli olacak özelliğe kullanıcıların nasıl tepki vereceği merak şimdiden merak konusu.

Ücretsiz aboneliklerde, arka planda çalma özelliği bulunurken reklam katmanı da aktif olarak devam edecek. Youtube Music’e premium üyelik almak isteyen kullanıcıların belirli bir ücret önemesi gerekiyor. Üyeliklerde ilk ay deneme süresi kapsamında ücretsiz olurken sonrasında ayda 13,99 ₺ abonelik ücreti mevcut.

YouTube, deneme süresi sona ermeden 7 gün önce kullanıcıya hatırlatma yapıyor. Abonelikler için herhangi bir taahhüt gerekmiyor. Kullanıcının isteğine göre anında abonelik iptal ediliyor. YouTube’un bu güncellemesi önce Kanada‘da başlayacak.

YouTube, uyguladığı bu politikada yalnız değil. Artık platformlar adım adım ücretsiz hizmetlerden uzaklaşmaya çalışıyor. Bu haftanın başlarında Apple , belirli bir ücret bedeli ile kullanılan ve yalnızca Siri aracılığıyla çalışan özellik uygulamasına başladı. Spotify‘da ücretsiz olarak hizmet verse de bir çok özelliği premium üyelerine saklıyor.

Ücretsiz planda müzik indirme seçeneği yer almıyor. Müzik dinleme sırada araya reklam giriyor ve atlama tuşuna basıp sonraki parçaya özelliği aktif halde değil. Yani ücretsiz kullanıcıları için kullanım alanı oldukça kısıtlı halde.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir