Ana SayfaGüncelABD Ticaret Bakanlığı Facebook’a dava açtı!

ABD Ticaret Bakanlığı Facebook’a dava açtı!

ABD Federal Ticaret Komisyonu ve 46 ABD eyaleti, Facebook‘a antitröst yasasını ihlal ettiğine ilişkin dava açtı. Facebook, WhatsApp ve Instagram‘ı satmak zorunda kalabilir.

Facebook, WhatsApp ve Instagram’ı satabilir!

Facebook, yeni bir sorun ile karşı karşıya. Geçtiğimiz aylarda Instagram ve WhatsApp‘ı satın alan Facebook hakkında ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ve ABD’deki 46 eyalet tarafından ikili antitröst davası açıldı.

FTC Rekabet Bürosu Direktörü Ian Conner yaptığı açıklamada, “Milyonlarca Amerikalının hayatının merkezinde yer alan Facebook’un tekelini sağlamlaştırma ve sürdürme eylemleri, tüketicileri rekabetin faydalarından mahrum bırakıyor. Amacımız, Facebook’un rekabete aykırı davranışını engellemek ve serbest rekabetin gelişebilmesi için uygun ortamı yeniden sağlamaktır.” dedi.

ABD ticaret bakanlığı Facebook

Edinilen bilgilere göre davanın sebebi; Facebook’un WhatsApp, Instagram ve Messenger gibi hizmetleri birleştirmesiyle haksız rekabet ortamı yaratması olarak belirtildi. Yani; rekabet yasaları olarak adlandırılan antitröst yasalarında Facebook’un bu hareketinin doğurduğu olası sonuçlar; kartel oluşumunu engellemek, rekabet kanunları, tüketici hakları gibi başlıklar ile ele alınarak, haksız rekabete engel olunması planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir