Ana SayfaGüncelYouTube, askıya alınan kanallara 'itiraz videosu' hakkı veriyor!

YouTube, askıya alınan kanallara ‘itiraz videosu’ hakkı veriyor!

YouTube, geçtiğimiz dönemlerde platformun kurallarını ihlal eden kişilerin kanalının öncelikle para kazanma özelliğini kapatıyor, gerekli görürse bir süre askıya alıyordu. Kullanıcılar, bu askıya alınma kararına herhangi bir şekilde itiraz edemiyordu. Şirket, bu konuda önemli bir değişiklik yaptı.

youtube

Kanalların askıya alınması, tüm kurallara uymaya çalışan ve aktif bir kitleye sahip olan içerik oluşturucular için büyük bir sorun. Şimdi şirket, bu içerik oluşturucuların YouTube’da askıya alınan kanallarının karara itiraz edebilecekleri yeni bir yaklaşım üzerinde çalışıyor, ancak bir itiraz videosu yapmak çok çaba gerektiriyor gibi görünüyor.

Para kazanma özelliği, askıya alma süresi bitmeden açılabilecek

Bu yeni güncellemeyle YouTube İş Ortağı Programı’ndaki askıya alınan kanallar, kural ihlali yaptıkları içerikleri kaldırdıklarını iddia eden bir video hazırlayabilecek ve askıya alma kararına itiraz edebilecek. İtiraz videosunu izledikten sonra, YouTube İş Ortağı Programı kanalı yeniden değerlendirecek ve video yeterli kanıt sunuyorsa, askıya alınan kanalın para kazanma özelliği 30 günlük askıya alma süresinin bitiminden önce açılacak.

Şu anda sadece kullanıcıların bir kısmı bu özelliği kullanabiliyor

Bununla birlikte, bu kanıt video oluşturma özelliği, kullanıcılarda YouTube’u memnun etmek için çok çaba sarf etmek gerektiği hissiyatı oluşturdu. Kanal sahipleri, bu itirazda YouTube uzmanlarının karşısına çıkacakları için, videoya çok özen göstermeliler. Bu özellik kullanıma sunulduğunda, kanalları askıya alınan büyük YouTuber’ların oluşturacağı video gerçekten büyüleyici olacak gibi geliyor. Şu anda kullanıcıların yalnızca belirli bir kısmının bu özellikten yararlanabileceğini unutmayın. Gelecekte, YouTube bu itiraz hakkını tüm kullanıcılarına sunabilir.

Uzun yazılar yerine video kullanılacak

YouTube, kullanıcıların ifadelerini video olarak anlatabildiği bir platformdur. Bu nedenle YouTuber’ların kendilerini savunurken uzun paragraflar yazmak yerine bir itiraz videosu hazırlamayı tercih etmesi gerekiyor. YouTube politika inceleme ekibinin işi, bu özellik aktif hale geldiğinde daha heyecanlı hale gelecek.

Videodaki küçük bir şiddet bile kanalın askıya alınması için yeterli olabilir

Bu şekilde, YouTube politikalarına aykırı olan içerikler yüzünden sorun yaşayan meşru içerik oluşturucular, kendilerini masum olarak kanıtlama şansı elde edecekler. Yalnızca küçük bir şiddet kanalın para kazanma özelliğini kaybetmesine neden olabilir. Ancak kesinlikle sadece para kazanma özelliği kapatılır diye bir şey yok, YouTube, gerekli görürse para kazanma özelliği kapatıp, kanalı 30 gün askıya alma hakkında sahip. 

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir