Ana SayfaSosyal MedyaWhatsAppBakan Gül WhatsApp hakkında sert açıklamalarda bulundu!

Bakan Gül WhatsApp hakkında sert açıklamalarda bulundu!

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül WhatsApp sözleşmesine büyük tepki gösterdi. Abdulhamit Gül, Türkiye ve birçok ülkeye dayatılmaya çalışılan ancak Avrupa Birliği ülkelerine teklif dahi edilmeyen WhatsApp sözleşmesini çifte standart olarak gördüklerini söyledi. Gül “Farklı ülkelerde farklı tutum içerisine girilmesi çifte standarttır” dedi.

WhatsApp sözleşmesi nedir?

WhatsApp’ın 8 Şubat 2021 tarihinden itibarıyla yürürlüğe gireceğini duyurduğu fakat gelen büyük tepkiler üzerine geri adım attığı yeni sözleşmesi kişisel verilerin Facebook ile paylaşılmasını öngörüyordu. Dünyada ve Türkiye’de milyonlarca kişi WhatsApp’a tepki göstererek Telegram, Signal ve BİP uygulamalarına geçiş yaptı.

WhatsApp yeni sözleşmesi için şu gerekçeleri öne sürüyordu:

– Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak,

– Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak,

– Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek,

– Onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanma deneyiminizi iyileştirmek, örneğin sizin için önerilerde bulunmak (ör. arkadaşlar, grup bağlantıları veya ilginç içeriklerle ilgili öneriler),özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek,

WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp’ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek veya WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak.

WhatsApp kullanıcıların şu verilerini topluyor:

Hesap Bilgileri

Mesajlar

Bağlantılar

Durum Bilgisi

İşlem ve Ödeme Verileri

Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler

Kullanım ve Kayıt Bilgileri

Cihaz ve Bağlantı Bilgileri

Konum Bilgileri

Çerezler

Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Kullanıcı Şikayetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir