Ana SayfaSosyal MedyaWhatsAppWhatsApp Web kullanıcılarını sevindiren bir yenilik daha yolda!

WhatsApp Web kullanıcılarını sevindiren bir yenilik daha yolda!

Yeni sözleşmesi ile ‘kişisel veri güvenliği’ tartışmasına sebep olan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, web kullanıcıları için yeni bir özellik getiriyor. Buna göre WhatsApp, masaüstünde oturum açmak için biyometrik doğrulama ekleyerek uygulamayı daha güvenli bir hale getirmeyi amaçlıyor.

Şirket biyometrik doğrulama ile güvenliği artıracak

WhatsApp yetkilileri, yeni sistemin başka bir kişinin telefonunuza erişim sağlaması için düzenlendiğini, hesabı web tarayıcılarına bağlamayacağını belirtti. Bu da gönderilen ya da alınan tüm mesajlara kullanıcı doğrultusunda izin verileceği anlamına geliyor. The Verge’nin bir haberine göre yeni sistem ilk etapta Touch ID veya Face ID ile iOS 14 destekleyen tüm iPhone cihazlarında ve biyometrik kimlik doğrulaması etkinleştirilmiş tüm Android cihazlarında etkinleştirilecek.

Bu da kullanıcıların tüm cihazları için biyometrik kimlik doğrulamasını devre dışı bırakmadıkları sürece hesap bağlamak için yeni özelliği kullanmak zorunda olacakları anlamına geliyor. Telefonlarında biyometrik kimlik doğrulaması olmayan kullanıcılar ise hesaplarını her zamanki gibi bağlayabilirler.

WhatsApp

Yeni sistemin WhatsApp’ın yüz taramalarında veya parmak izlerine eriştiği anlamına kesinlikle gelmiyor. Bu yüzden kullanıcıların hesaplarını bağlamasına izin verilmeden önce ek bir kimlik doğrulama ölçüsü olarak cihaz üzerindeki güvenlik sistemlerine erişmek için diğer tüm uygulamaların aynı biyometrik veri API’larını kullandığını da belirtmekte fayda var.

Yeni yılın ilk günlerinde WhatsApp’ın dayattığı yeni sözleşme ile Facebook’un kullanıcı verilerini paylaşması için yasal bir zemin oluşturma anlamı taşıyordu. Bahsi geçen sözleşmeye birçok tepki gelirken, Telegram, Signal, BİP gibi uygulamalara akış söz konusu olmuştu. Tüm bu gelişmelerin ardından ise WhatsApp sözleşmeyi yürürlüğe koyma süresini ertelemişti.

Kaynak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir