Ana SayfaGüncelCumhurbaşkanı Erdoğan’dan dikkat çeken sosyal medya açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dikkat çeken sosyal medya açıklaması!

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren yeni Sosyal Medya Kanunu, bir süre önce amacına ulaştı. FacebookTwitterYouTube ve Pinterest gibi platformlar, Türkiye’ye temsilci atayarak ofislerini açtı. Kanun, özellikle iletişim konusundaki sorunları aşmak ve kullanıcı verilerinin güvenliğini sağlamak için oldukça önemli bir adım olarak görüldü.

Ancak bu durum, sosyal medya platformları ile ilgili tartışmaları dindirmeye yetmedi. Bugün düzenlenen Türk Konseyi Medya Forumu etkinliğine bir video mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, oldukça çok konuşulacak açıklamalar yaptı. İşte ayrıntılar…

sosyal medya vergisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Medya ve iletişim konusunda kendi göbeğimizi kesmeliyiz

Etkinliğe video gönderen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı. “Günümüzde sosyal medyanın da yaygınlaşmasıyla birlikte tüm insanlıkla beraber biz de sık sık dezenformasyon kampanyalarına maruz kalıyoruz. Yalan ve çarpıtılmış haberler sebebiyle dünyada milyonlarca savunmasız insanın hayatı kararmakta, ciddi travmalar ve dramlar yaşanmaktadır. Hiçbir denetimin veya otokontrolün olmadığı sosyal medya mecraları, bugün hem demokrasiyi hem toplumsal barışı hem de devletlerin milli güvenliğini tehdit eder konuma gelmiştir.

Dijital faşizmin yıkıcı etkisinden ne kadar gelişmiş olursa olsun hiçbir ülke ve toplum azade değildir. Türk dünyası, dijital faşizmin yanı sıra uluslararası basının çifte standardından da müzdariptir. Diğer stratejik meselelerde olduğu gibi medya ve iletişim konusunda da kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz. Türk dünyası olarak bu hususta inisiyatif almalı, tecrübe paylaşımına gitmeli, güç birliği yapmalı ve elimizdeki imkanları en etkili şekilde değerlendirmenin yollarını aramalıyız.”

Erdoğan tarafından yapılan söz konusu açıklama yerli dijital medya platformları için çalışmaların hızlanacağı yönünde sinyal verirken, “Yeni yasaklar mı geliyor? sorusunu akıllara getirdi. Aslında hükümet hali hazırda yeni bir sosyal medya yasası üzerinde çalışıyor. Ancak bu yasanın ayrıntıları ve içeriği henüz bilinmiyor.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir