Ana SayfaGüncelDolandırıcıların 2021 yılında sosyal medyadan çaldığı para miktarı ortaya çıktı!

Dolandırıcıların 2021 yılında sosyal medyadan çaldığı para miktarı ortaya çıktı!

Dünya üzerinde sosyal medya kullanıcı sayısı 4.5 Milyar gibi önemli bir sayıya ulaşmış durumda. Bunun bir sonucu olarak sosyal medyada bulunan dolandırıcı sayısı da özellikle son yıllarda önemli ölçüde artmış durumda. Bugün, geçtiğimiz 2021 yılında dolandırıcıların sosyal medya kullanıcılarından saydığı para miktarı belli oldu. İşte detaylar

facebook

2021 yılında 770 milyon dolardan fazla para çalındı

2021 yılının ilk gününden son gününe kadar sosyal medya dolandırıcılarının çaldığı para miktarı FTC tarafından tespit edildi. Bu tespite göre dolandırıcılar, 2021 yılında 770 milyon dolardan fazla bir vurgun yaptılar. Bu miktar, Covid-19 pandemisi yaşadığımız ve herkesin sanal ortama yöneldiği 2020 yılındaki sanal dolandırıcılık vasıtasıyla elde edilen 258 milyon doların 2 katından daha fazla. 

Sahte kripto paralar bu yükselişin en büyük sebebi oldu

2021 yılında bu denli yüksek bir sıçrayışın nedeni ise merak konusu oldu. FTC, 2021’de yaşanan bu sıçramanın başlıca nedeni olarak sahte kripto para yatırımlarını gösteriyor. Buna göre, sahte kriptolara yapılan yatırımlar 285 milyon dolar ile toplam sayının üçte birini oluşturuyor. Ayrıca sanal ilişki dolandırıcılığından çalınan para da azımsanamayacak kadar fazla.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir