Ana SayfaGüncelElon Musk'ın kıskançlıktan kendi tweetlerine öncelik verdiği bildirildi

Elon Musk’ın kıskançlıktan kendi tweetlerine öncelik verdiği bildirildi

Platformer, insanların For You beslemelerinin neden Elon Musk şovuna dönüştüklerini anlamak için Twitter çalışanlarıyla röportaj yaptı ve şirketin mühendislerinin gerçekten yalnızca CEO’larına fayda sağlayan bir sistem oluşturduğunu söylediler. Yayına göre, Elon’un kuzeni ve Twitter çalışanı James Musk, Pazartesi sabahı şirketin Slack’i hakkında acil bir mesaj gönderdi. Durumu “yüksek aciliyet” olarak nitelendirerek ve kod yazabilecek herkesten yardım isteyerek, “platform genelinde etkileşimle ilgili bir sorunu hata ayıkluyoruz” diye yazdı. Durum? Başkan Biden’ın Philadelphia Eagles’ı destekleme konusundaki tweet’i Musk’ınkinden daha fazla nişan aldı.

Elon Musk

Görünüşe göre, başkanın tweet’i neredeyse 29 milyon gösterim yaratırken, Musk tweet’ın tweet’i ancak silmeden önce 9,1 milyon gösterim üretti. Ancak Musk’ın tweet’leriyle ilgili sorunu Super Bowl’dan önce istediği kadar etkileşime girmedi. Platformer daha önce Twitter’ın kalan iki baş mühendisinden birini kovduğunu, çünkü Musk’ın tweetlerinin artık çok fazla izlenim yaratmadığını, çünkü insanların artık söyledikleriyle o kadar ilgilenmediğini öne sürdüğünü bildirdi.

Musk’ın azalan nişan sayılarının olası nedenlerini araştırmakla yaklaşık 80 Twitter çalışanının görevlendirildiği bildirildi ve son aylarda birçok insanın onu engelleyip sessize alma olasılığını değerlendirdiler. Yine de meşru potansiyel teknik sorunları da araştırdılar, çünkü gönderileri genellikle iyi performans gösteren kullanıcıların tweet’leri web sitesinin sistemi tarafından otomatik olarak tanıtılmalıydı.

 

Platformer, buldukları düzeltmenin, Musk’ın tweet’lerini yapay olarak 1.000 kat artıracak ve insanların beslemelerinde herkesinkinden daha üst sıralarda yer almasını sağlayacak kod dağıtmak olduğunu söylüyor. Sonuç olarak, Musk’ın 128,9 milyon takipçisinin yüzde 90’ından fazlası tweet’lerini gördü ve Twitter sahibini takip etmeyenler bile gönderilerini zaman çizelgelerinde görmeye devam etti.

Musk, Platformer raporunu etkili bir şekilde çürüterek konuyla ilgili bir tweet aracılığıyla yorum yaptı. “Birkaç büyük medya kaynağı, bu haftanın başlarında Tweetlerimin normal seviyelerin üzerine çıkarıldığını yanlış bir şekilde bildirdi” dedi. “Son 6 aydaki Tweet beğenilerimin ve görüşlerimin, özellikle takipçilerin oranı olarak gözden geçirilmesi bunun yanlış olduğunu gösteriyor. Kısa bir süre yanıtların birincil Tweetlerle aynı öneme sahip olmasına neden olan bir hatamız vardı, ancak bu şimdi düzeltildi.”

Tweetlerinin bolluğundan kısa bir süre sonra Musk, özellikle “süt içmeye zorlanan” memini yayınlayarak durumu kendi tarzında kabul etti. Ayrıca, kullanıcılar tüm Elon’u her zaman görmekten şikayet etmeye başladıktan sonra Twitter “algoritma”da (bizim değil, onun alıntısı) ayarlamalar yaparken insanlardan bizi izlemeye devam etmelerini istedi. “Ayarlamalar”ın avantajını tamamen ortadan kaldırmak anlamına gelmediği bildiriliyor: Platformer’a göre, Elon’un tweet’leri hala yapay olarak artırılıyor, ancak 1.000’den az bir faktörle. Sonuç olarak, kullanıcılar bunun yerine Aşağıdaki sekmesine geçmeyi seçmedikleri sürece tweetlerini çok görecekler.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir