Ana SayfaGüncelFacebook, 'Çalmayı durdur' ifadesini içeren tüm gönderileri kaldırıyor!

Facebook, ‘Çalmayı durdur’ ifadesini içeren tüm gönderileri kaldırıyor!

Facebook, geçen hafta Washington D.C.’de meydana gelen ve beş kişinin ölümüyle sonuçlanan ayaklanmanın ardından “çalmayı durdur” ifadesini yeniden yasakladığını açıkladı. Şirket dün yaptığı açıklamada, ABD, 20 Ocak devir teslim törenine hazırlanırken Facebook ve Instagram’ın ‘Çalmayı durdur’ yazan paylaşımları kaldırmaya başlayacağını söyledi.

facebook trump stop the steal

”Çalmayı durdur ifadesini içeren içerikleri Facebook ve Instagram’dan kaldırıyoruz.”

Facebook yaptığı bir açıklamada, “Zararlı içerikleri kontrol etme politikamız kapsamında ‘çalmayı durdur’ ifadesini içeren içerikleri Facebook ve Instagram’dan kaldırıyoruz.” dedi. Ayrıca, “Orijinal Stop the Steal grubunu Kasım ayında kapattık. Ayrıca şiddet çağrıları da dahil olmak üzere politikalarımızdan herhangi birini ihlal eden Sayfaları, grupları ve etkinlikleri kaldırmaya devam ettik. Ancak ABD başkanlık seçimlerinin sonucuna karşı şiddete yol açabilecek etkinlikler düzenleme girişimlerinin devam etti. Bu sloganın Washington DC’de Çarşamba günkü şiddete karışanlar tarafından kullanılması sebebiyle, bu ek adımı atıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Önemli sayıda gönderi platformdan kaldırıldı ancak tamamının kaldırılması biraz zaman alacak

Şirket, “önemli sayıda” gönderinin kaldırıldığını, ancak yeni politikanın “tam olarak uygulanmasının biraz zaman alabileceğini” söyledi. Kasım seçimlerinden bu yana, Donald Trump taraftarları, seçimlerle ilgili komplo teorilerini yaymak ve müdahale çağrısı yapmak için “çalmayı durdur” sloganını kullanıyordu. “Çalmayı durdur” grupları ilk olarak seçimden sonraki günlerde Facebook’ta ortaya çıktı ve daha sonra şirket onları kaldırmaya başlasa bile hızlı bir şekilde diğer platformlara sıçradı.

Donald Trump’un Facebook hesabı en erken 20 Ocak’ta açılacak

Buna ek olarak Facebook, devir teslim ilgili güvenilir haberleri haberlersekmesinde kullanıcılara sunacağını söyledi. Ayrıca devir teslim gerçekleştiği anda Joe Biden’ın platformda ABD Başkanı olarak gösterileceğini söyledi. Şirket aynı zamanda siyasi reklamlara ve Facebook gruplarındaki nefret söylemini teşvik etme geçmişine sahip gönderilere getirilen kısıtlamalara ara vermeden devam edecek. Tüm bunların yanında Mark Zuckerberg, geçen hafta Facebook’ta Trump’un hesabının “en azından önümüzdeki iktidar geçişi tamamlanana kadar” askıda kalacağını söyledi.
Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir