Ana SayfaGüncelFacebook eski haberler konusunda uyaracak!

Facebook eski haberler konusunda uyaracak!

Dünyaca ünlü sosyal medya devi Facebook, yakın zamanda önemli bir güncelleme yapacak. Bu güncelleme ile birlikte haber içeren gönderileri paylaşıldıktan 90 gün veya daha sonrasında gören kullanıcılara bir uyarı bildirimi gidecek.

Facebook

Şirket tarafından açıklama yapıldı

Facebook Hikayeler ve Haber Kaynağı departman başkanı yardımcısı John Hegeman bu konuda bir açıklama yaptı. Hegeman, “Geçtiğimiz birkaç ay boyunca araştırmalarımız ve gözlemlerimiz bir haberin güncelliğinin; insanların ne okuyacaklarına, güveneceklerine ve paylaşacaklarına karar vermelerine yardımcı olan önemli bir etken olduğunu keşfettik.” dedi. Hegeman, bu sorunun haber yayıncılarına endişe kaynağı olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca insanlar eski haberleri paylaştıklarında, haberin içeriği güncel olmadığı için haberin hızlı yayılması durumunda insanların yanlış bilgilere erişebileceğini söyledi.

İlgili Haber: Facebook, arama sonuçlarına Wikipedia’yı ekleyecek!

Şirket tarafından alınan tek önlem bu değil

Şirket tarafından alınan tek önlem bu değil. Facebook’ta yanlış bilginin yayılmasını yavaşlatmak amacıyla arama sonuçlarına Wikipedia entegrasyonu getireceğini de geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.

Twitter da insanları düşünmeye yönlendirecek

Tüm bunların yanında insanları paylaştıklarını daha dikkatli bir şekilde düşünmeye yönlendiren tek platform Facebook değil. Bu ayın başlarında Twitter, kullanıcılara bir makaleyi tweetlemeden önce gerçekten paylaşmak isteyip istemediklerini soran bir özelliği Android platformu üzerinde test etmeye başlamıştı.

Umarız ki Facebook gibi diğer şirketler de kullanıcıları bu tarz eski haberlerden koruyacak tedbirler alırlar.

Kaynak

 

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir