Ana SayfaGüncelFacebook, Filistin hakkında açıklama yaptı

Facebook, Filistin hakkında açıklama yaptı

Meta tarafından yaptırılan yeni bir rapor , teknoloji dünyasında büyük bir sarsıntıya neden oluyor. Rapor, Facebook’un Filistinlilerin (Müslümanların çoğunlukta olduğu bir bölge) konuşma özgürlüğünü baskı altına almaktan nasıl suçlu olduğuna dair bazı şaşırtıcı bulgular ortaya koyuyor.

Raporun temel amacı, uygulamanın içerik denetleme politikalarının devam eden İsrail-Filistin çatışması üzerinde ne gibi etkileri olduğunu görmekti. Bu, Mayıs ayında görülen Gazze Şeridi’ndeki şiddetin artmasından sonra. Bu rapor, Meta’nın her iki uygulamasını, Facebook ve Instagram’ı Filistinlilerin düşünce ve görüşlerini dile getirme özgürlüğünü baskı altına almaktan suçlu buldu.

Bu rapor öne alındıBSR (Sosyal Sorumluluk İşletmesi) tarafından ve incelenen veri türleri ile ilgili olarak, Meta’nın eylemlerinin Filistinliler üzerinde gerçekten olumsuz bir etkisi oldu. Gerçekleştiğinde deneyimleriyle ilgili bilgi ve bazı içgörüleri paylaşmalarını engelledi.

Aynı şekilde, birkaç davanın kapsamlı bir şekilde incelenmesinin, İsrail’in bazı davalarının da zaman içinde yanlış bir şekilde yasaklandığını veya hatta kısıtlandığının kanıtlandığı raporda görüldü. Ancak Filistinliler üzerinde görülen dramatik etkiler orantısız bir şekilde daha büyüktü, diye devam etti.

Meta’nın harici bir raporla ilgili şok edici bulguları yayınladığını görmek kesinlikle şok edici. Ve bu tür olayların hem İsraillilere hem de Filistinlilere ait çatışmaların ve tırmanmaların zirvede olduğu bir zamanda meydana gelmesi pek çok açıdan yanlıştır. Ve herhangi birinin ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini görmek korkunç.

BSR, raporda verilerin nasıl gözden geçirildiğinden ve her bir vakanın kapsamlı bir şekilde araştırıldığından bahsetmeye devam etti. Ve dikkatli bir incelemeden sonra, Meta’nın yaptığının yanlış olduğu, çünkü bu tür bir ayrımcılık suç olduğu sonucuna vardılar.

Arapça içeriğin aşırı derecede zorlandığı ve Arapça’daki düşmanca konuşma biçimlerini tespit etme oranlarının İbranice içerik için görülenden çok daha fazla olduğu bulundu. Aynı şekilde şirketin bu amaç için ayrılmış özel bir dahili aracı vardı. Filistin dilini doğru bir şekilde tasvir etmek için çok daha düşük doğruluk da görüldü.

Bu notta, Filistinlilere ait bu kadar çok hesabın, uygunsuz içeriğe sahip yanlış veya yanlış saldırılarla nasıl çarpıldığını görmek alışılmadık bir durum değildi. Ve bu yüzden endişe verici oranlarda kaldırılmaya devam ettiler.

Geçen yıl şirketin Gözetim Kurulu tarafından Meta’ya raporu hazırlaması için emir verildi ve bu yüzden görevi üstlendiler. Ancak şimdi, bu tür bulgulardan sonra, en iyi karar olmayabilir gibi görünüyor.

Şirket o zamandan beri, durumu daha iyi ele almak için birkaç politikayı nasıl güncelleyeceğine dair bir yanıt yayınladı. Ayrıca sürecin başladığını ve çok daha şeffaf hale geldiğini doğruluyor. Böylece diğerleri, hangi değişikliklerin uygulanmakta olduğunun farkındadır.

Tahmin edebileceğiniz gibi, haberler son derece rahatsız edici ve endişe verici. Geçmişte şirketin nasıl bu kadar uzun süredir İsrail yanlısı ve Filistin karşıtı olduğunu kanıtlamak için öne çıkan pek çok kişi tarafından öfke yayılıyor.

Batı’daki firmaların Filistinlilerin haklarına baskı yaptığını kesinlikle ilk kez duymuyoruz. Google, önde gelen eski çalışanlarından biri tarafından aynı şeyi yapmakla suçlandı.

Aynı şekilde, Arapça içeriğini daha iyi ölçmek için yeni bir sınıflandırıcı ekleyen Meta hakkında daha fazla şey duyuyoruz, böylece anahtar kelimeleri ve engelleme listelerini işleme süreci eskisinden daha doğru bir şekilde yapılır.

Meta ayrıca birçok kullanıcının Filistin ile ilgili gönderilerinin nasıl engellendiği veya bu tür içeriğe erişimin minimum düzeyde olup olmadığı konusundaki şikayetlerini araştırmak istiyor.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir