Ana SayfaGüncelFacebook, Google, TikTok ve Twitter, kadınların çevrimiçi güvenliğini artırma sözü verdi

Facebook, Google, TikTok ve Twitter, kadınların çevrimiçi güvenliğini artırma sözü verdi

Bu yıl Paris’te düzenlenen BM Nesil Eşitlik toplantısına birçok teknoloji devi firmaların temsilcileri katıldı. Bu platformların önde gelenleri olan Facebook, Google, TikTok ve Twitter, kadınları istismardan koruyacak adımlar atmayı taahhüt ettiler. İşte detaylar.

twitter sosyal medya kadınların

Teknoloji devletleri Birleşmiş Milletler’e söz verdi

Dünyanın önde gelen teknoloji devleri, kadınların “istismar miktarını proaktif olarak azaltmak” konusunda Birleşmiş Milletler’e söz verdi. Buna göre artık kadınlara gizlilik konusunda daha açık ayarlar sunulacak ve kadın kullanıcılar artık profillerini görüntüleyenler ve gönderilerine kimlerin yorum yapabileceği konusunda daha fazla ayara sahip olacak.

Kadınların raporladığı içerikler daha titiz bir şekilde incelenecek

Bir taahhüt de raporlama alanına verildi. Artık Kadınların raporladığı bir içerik daha titizlikle incelenecek ve daha hassas kararlar alınacak. Web Vakfı’na göre şirketler, bu taahhütlerini kısa bir zaman dilimi içinde hayata geçirme sözü verdi. Bu taahhütleri nasıl yerine getirdiklerine dair veriler paylaşılacak. Web Vakfı, bu platformların bireylerin güvenliği konusundaki ilerlemeleri hakkında yıllık raporlar yayınlayacağını söyledi.

Kadınların en az yüzde 35’i en az bir kere çevrimiçi tacize uğradı

200’den fazla ünlü isim bu yeniliklerin altına imza attı. Web Vakfı’na göre sosyal medyada kendini kadın olarak tanıtanların en az yüzde 35’lik bir dilimi hayatlarında en az bir kere çevrimiçi tacize uğradı. Ayrıca sunulan verilere göre LGBTQIA+ ve diğer marjinal topluluklara üye olanlarda bu oran çok daha yüksek.

Facebook, Kadın Güvenlik Merkezi oluşturdu

Bu taahhütü verdikten sonra hızlıca adım atan ilk şirket Facebook oldu. Facebook, bir Kadın Güvenlik Merkezi oluşturdu. Bu sayede kadınların güvenliğinin daha yakından takip edilebilmesi amaçlanıyor. Umarız ki diğer teknoloji devleri de hızlı bir şekilde adımlarını atarlar.

Yeni gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalın!

 

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir