Ana SayfaGüncelFacebook Haber Sekmesinin kendi Avantajları ve Sırları var

Facebook Haber Sekmesinin kendi Avantajları ve Sırları var

Facebook, dünya çapındaki yayıncılara yardımcı olmak için bir Haberler sekmesi başlatma planını ortaya koydu. İşletmeyi büyütmeye ve yayıncılara daha güvenli bir platform sağlamaya yönelik küresel bir programın parçası olarak, 1 milyar dolar yatırım yaptılar.

2019’da, operatörlere gerçek haberler sağlamak için Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez Facebook haber sekmesi başlatıldı. Ayrıca, Facebook’taki haberler sekmesi, haber akışından farklıdır. Sadece dünya çapındaki sorunlar ve olaylar hakkında bilgi bulabileceğiniz ayrı bir barı vardır.

Yayıncı, Facebook Haberler Sekmesinde haber makalelerinin yayınlanmasına aktif olarak katıldı. Yayıncılar, Facebook Haberler sekmesini kimin kontrol ettiğini bilmeden makaleler yazıyorlar. Lansmanından bu yana iki yıl geçti ve kimse gizli polisin bülteni ele aldığından haberdar değil. Ayrıca, bu çabaya aktif olarak katılan çok sayıda insan var, ancak bu işçilerin sayısı açıklanmadı. Press Gazette

tarafından gösterilen yakın tarihli bir rapor , Facebook haber sekmesiyle ilgili bilgileri ifşa etti. İçeriden biri, yayıncıların yarısının Almanya’dan Axel Springer ile bağlantılı Upday’s ile bir sözleşme imzaladığını söylüyor. Serbest çalışanlar Facebook Haber Sekmesi’ni yönetiyor.

Ek olarak, sık sık manşetlere bakarak haberlerin doğruluğunu doğrulamak bu küratörlerin sorumluluğundadır. Ayrıca hangi duyurunun yayınlanacağına karar verirler ve hassas içeriklerin yayınlanmasını engellemekle görevlidirler. Facebook, gazetecileri şehvetli makalelerin reklamını yapmaktan caydırır ve önemli haberleri her şeyden daha çok vurgular.

Upday, Meta için Facebook haber sekmesini yönetiyor, ancak sözleşmenin gelecek yılın Nisan ayında biteceği söyleniyor. Facebook Haberler sekmesinin geleceği henüz belirlenmediği için yayıncıların ve serbest çalışanların geleceklerinin değişmesi muhtemel.

Yeni Sekme’nin başarısına pek çok işletme katkıda bulunduğundan, kuruluş için önemli miktarda gelir elde etti. Press Gazette haberini yayınladığı için şirket, Meta ile üç yıl boyunca iletişim halinde kalmak için 500.000 dolar yatırım yaptı.

Araştırmaya göre, Wall Street Journal yılda 10 milyon dolardan, New York Times yılda 20 milyon dolardan ve Washington Post yılda 15 milyondan fazla alıyor.

Ek olarak, Upday’in Meta ile olan sözleşmesi, birçok uzak yayıncının haberleri yönetmesini ve vakıfla işbirliği yapmasını sağladı. Editörler, emek yoğun olmadığı ve iyi para aldıkları için Facebook için çalıştıklarını söylediler. Ayrıca işin sıradan ve sıkıcı olduğunu, sekiz saat çalışmak zorunda olduklarını ve vardiyalarının 06:00 – 14:00, 14:00 – 22:00 ve 22:00 – 06:00 arasında olduğunu söylediler.

İş monoton ve ilgisiz olsa da, kolay paraya ve iyi bir yaşam dengesine sahip olma avantajına sahiptiler. Al Jazeera, Reuters ve BBC gibi diğer haber ortamlarıyla karşılaştırıldığında. Yakın tarihli bir etkinlikte Facebook, serbest çalışanlarının diğer işletmelerle çalışmasını engelliyor. Onları diğer Birleşik Krallık ve ABD haber kuruluşlarıyla işbirliği yapmalarını yasaklayan bir sözleşme imzalamaya mecbur ettiler.

Yeni sözleşme, başka herhangi bir haber medyasında çalışmalarını engellediği için, birçok yapımcı için anlaşma kırıcı oldu. Sözleşme şartlarına göre yalnızca Facebook Haberler sekmesinde çalışmalarına izin verilir; ancak Upday’in yaratıcıların Facebook Sekmesinde tam zamanlı çalışmasına izin verdiğine dair bir söylenti var. Ancak Basın Gazetesi, söz konusu sözleşmeye dair herhangi bir kanıt bulamadı.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir