Ana SayfaGüncelFacebook, Türkiye'den YPG hakkında aldığı bir emri 'ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı' bir emir...

Facebook, Türkiye’den YPG hakkında aldığı bir emri ‘ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı’ bir emir olarak gördüğünü açıkladı

2018 yılında Suriye’nin kuzeyine operasyonların başlamasıyla provakatif eylemleri engellemek amacıyla Türkiye Hükümeti, Facebook ‘a YPG sayfalarını engellemesi yönünde emir vermişti.

facebook türkiye temsilcilik

Bu emir karşısında Facebook, bir süre sessiz kaldıktan sonra buna karşı çıkmadı ve emre uyarak YPG’ye ait tüm sayfaları Türkiye’den erişime engelledi. Türkiye’nin engellenmesini istediği sayfalar arasında ABD Hükümetinin resmi Facebook sayfası da vardı ancak şirket, ABD Hükümetini terör örgütü olarak görmediğini belirterek bu sayfayı erişime engellemedi.

Uzun süre sonra yeniden gündeme geldi

Uzun süre geçtikten sonra konu tekrardan gündeme geldi. Bir gazeteci, şirketin küresel kamu politikasından sorumlu başkan yardımcısı Joel Kaplan’a örgütün sayfalarının diğer ülkelerden engellenip engellenmeyeceğini sordu. Kaplan, bu engel durumunun şu anda sadece Türkiye için olduğunu, diğer ülkelerde uygulanacak olan bir erişim engelinin sonucunda o ülkelerin hükumetlerinden olumsuz tepkiler alabileceklerini belirterek engelin eskisi gibi bölgesel olarak sürdürüleceğini söyledi.

Facebook, bu hamleyle Türkiye’de ifade özgürlüğünün kısıtlandığını söylüyor

Ayrıca Facebook, geçtiğimiz günlerde Türkiye hakkında yayınladığı bir blog yazısında Türkiye’de ifade özgürlüğünün kısıtlandığını şu sözlerle söyledi: “İfade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri dünya çapında korumak ve savunmak için çok çalışıyoruz”. Türkiye’de YPG Sayfalarının engellenmesini ifade özgürlüğünü kısıtlamak olarak gören Facebook’a Türk kullanıcılardan tepki yağıyor.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir