Ana SayfaGüncelFacebook ve Twitter kullanıcılarının verileri satılıyor!

Facebook ve Twitter kullanıcılarının verileri satılıyor!

Son zamanlarda ortaya çıkan bir belge çok sayıda sosyal medya kullanıcısının hesaplarının çalındığını belirtiyor. Ortaya çıkarılan bu belgede Facebook ve Twitter üzerindeki 50’den fazla hesabın (sayfalar ve gruplar dahil) çalındığı ve dolandırıcılar tarafından satışı yapıldığı gözüküyor. Ayrıca Uber Eats ve Netflix kullanıcılarının bir kısmının da kredi kartı çalınmış ve dolandırıcılar tarafından satıldığı gözüküyor. Ancak Uber ve Netflix, çalınan bilgilerin geçersiz ve sahte bilgiler olduğunu söylüyor. Facebook ve Twitter, hemen bu dolandırıcıların bu hesapları satamadan hesapların satışına karşı önlem aldıklarını açıkladı.

 

Facebook ve Twitter

Facebook, dolandırıcılar ile çok fazla sorun yaşıyor!

Geçtiğimiz süreçlerde Facebook üzerinde çok sayıda hesap ve hesap bilgilerinin çalındığını aktarmıştık. Birçok kişinin bilgilerinin çalındığı iddia edilen bu olay kullanıcıları panik haline sokmuştu. Ancak Facebook, bu bilgilerin çoğunun sahte bilgiler olduğunu ve kullanıcıların endişelenmesi gereken bir durum olmadığını söylemişti. Bugün ise bir daha bu tarz bir olayın daha patlak vermesinden sonra şirketin nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu oldu. Geçtiğimiz zamanlarda çok sıkı önlemler alan Facebook, bir kez daha bilgi çalınması gibi bir olay yaşarsa muhtemelen kullanıcılar artık platformu kullanmamaya başlayabilir.

Dolandırıcıların fiyat tarifesi de gözler önüne serildi!

Twitter ‘da da durum çok farklı değil, içerisinde 100 Pound’dan başlayan ve 13.000 Pound’a kadar bakiyeye sahip banka hesaplarını barındıran Twitter hesapları da satışa çıktı. 3 adet kredi kartının tam bilgilerini de dolandırıcılar 200 Pound üzerinden satışa sundu. Ayrıca bu hesaplar üzerinden elde edilen sahte pasaportlar da 3.500 Pound üzerinden satışa çıkartıldı.

Twitter, bu durum karşısında banka hesapları içeren tüm hesapları askıya aldığını açıkladı.

Bu kadar yüksek popülariteye sahip sosyal medya platformları üzerinden nasıl bu kadar hesabın çalındığı ise merak konusu. Büyük sosyal medya devlerinin bu konu hakkında önlemler alması gerekiyor.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir