Ana SayfaGüncelFacebook Web'in yeni tasarımı kullanıma sunuldu!

Facebook Web’in yeni tasarımı kullanıma sunuldu!

Evde kaldığımız şu günlerde büyük şirketler kullanıcılarına yenilikler yapmaya devam ediyor. Facebook, geçen ay Facebook Web sürümünde önemli bir tasarım değişikliğine gitmişti fakat bu değişiklik sadece bir kısım kullanıcı tarafından kullanılabiliyordu. Şirket, bugün bu özelliği herkesin kullanımına sunmaya başladı.

Facebook Web

Tüm kullanıcıların kullanımına açılıyor

Bu yeni tasarım son derece önemli çünkü bu tasarımla birlikte karanlık mod gibi önemli yenilikler de kullanıma sunuldu. Şirket, bugünden başlayarak tüm kullanıcılara ”önümüzdeki birkaç hafta” içerisinde sunacağını söyledi. Ayrıca bu özellik tüm kullanıcılara geldikten sonra Facebook, bu tasarımı varsayılan tasarım yapacak. Yani uygulamaya kayıt olan tüm yeni kullanıcılar da bu tasarımla uygulamayı kullanmaya başlayacak.

Geçtiğimiz yıl test edilmeye başlanmıştı

Şirketin bu günlere ulaşması biraz zaman aldı. CEO Mark Zuckerberg, Ağustos 2019‘da yeniden tasarımı duyurduktan sonra, Facebook ilk olarak geçen Ekim ayında şirket dışındaki kullanıcılarla test etmeye başladı. Yılın başlarında bu yeni tasarımı kullanıcıların “küçük bir bölümüne” sunmuştu. Geçen ay itibariyle, “Facebook’taki çoğu kullanıcı” yeni arayüzü etkinleştirme seçeneğine sahip oldu.

Çoğu yenilenen tasarımda olduğu gibi Facebook Web’in bu yeni tasarımda da ilk başlarda kullanım zorluğu yaşayabilirsiniz. Ancak bu tasarımı kullanmaya başladıktan sonra aslında çok önemli tasarım değişikliklerinin yapıldığını ve anasayfada gezinme veya bir kısayola erişim gibi özellikleri kullanmanın ne kadar kolaylaştığının farkına varacaksınız.

Facebook Web

”Daha hızlı ve sorunsuz olacak”

Facebook, ana sayfanın daha hızlı yükleneceğini ve sayfalar arasındaki geçişlerin daha sorunsuz olacağını iddia ediyor. Başka bir değişiklik ise Web sürümünün bu yeni tasarımının farklı pencere boyutlarına göre daha iyi ölçeklenmesidir. Özellikle Windows 10’un snap modunu kullanıyorsanız veya macOS’ta bir pencere yöneticiniz varsa çok işe yarayacak bir özellik.

Ayrıca bu tasarım yerine siz eski tasarımı kullanmak isterseniz ayarlar menüsünde eski tasarıma dönme seçeneği bulunuyor.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir