Ana SayfaGüncelFacebook, yeni ve internet gerektirmeyen tarayıcısını duyurdu!

Facebook, yeni ve internet gerektirmeyen tarayıcısını duyurdu!

Evde kaldığımız şu günlerde büyük şirketler kullanıcılarına yenilikler yapmaya devam ediyor. Facebook, bugün Discover adlı yeni ve mobil veri kullanıcılarına ücretsiz olan bir tarayıcı uygulaması geliştirdiğini duyurdu.

Facebook Discover

Uygulamanın amacı internetiniz olmasa bile iletişimde kalmanız

Facebook bu tarayıcıyı ”Ücretsiz Temel Bilgiler Girişimi”nin bir parçası olarak nitelendiriyor. Bu uygulamadan “düşük bant genişlikli trafik verilerine” sahip olan sitelere ücretsiz bir şekilde girebilirsiniz. Bu uygulamanın amacı internet kullanım hakkınız bitse bile iletişimde kalabilmektir.

Discover uygulaması şu anda sadece Peru’da kullanıma açık. Peru’da mobil internetler çok pahalı ve önemli ölçüde sınırlı olduğu için şirket bu uygulamayı test etmek için burayı seçmiş gibi gözüküyor.

Facebook operatörlerle anlaşma yapıyor

Peru’nun başta gelen operatörleri Bitel, Claro, Entel ve Movistar Facebook ile bir anlaşma yaptı. Bu anlaşmaya göre kullanıcılar Discover uygulamasının Android sürümünü kullanarak veya mevcut tarayıcılarından mobil şebeke üzerinden 0.discoverapp.com adresine giderek kullanıma başlayabilirler. Ancak bunun da bir sınırı var. Günlük belirlenen bir kota size operatörler tarafından ücretsiz olarak verilecek. Bu uygulamayı kullanan kişilere bu günlük kota sınırı SMS ile gönderilecek.

Facebook Discover

Facebook verileri kullanmayacak

Ücretsiz trafik, uygulama veya web sitesi aracılığıyla bir proxy üzerinden yönlendirilir. Şirket, uygulamanın kendi uygulamasındaki reklamları kişiselleştirmek veya yeni arkadaşlar ve sayfalar önermek için bu uygulamanın verilerini kullanmadığını iddia ediyor. Discover uygulamasını kullanmak için bir Facebook hesabı gerekmiyor bu yüzden ürünün kendi ayrı hüküm ve koşulları var.

Bu uygulamanın şu anda sadece Peru’da olduğunu ancak testler bittikten ve tüm dünyadaki operatörler ile anlaşma sağlandıktan sonra dünya çapında da kullanıma açılacağını ekleyelim.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir