Ana SayfaSosyal MedyaFacebookFacebook’tan kripto para ile ödeme seçeneği için büyük adımı atıyor

Facebook’tan kripto para ile ödeme seçeneği için büyük adımı atıyor

Uzun zamandır bu sektörde boy göstermek isteyen Facebook sonunda kripto para çalışmalarına netlik kazandırdı. Henüz onay aşamasında olan Facebook’un kripto para birimi Novi, ilk zamanlarda planladığı kadar etkili olmayabilir.

Facebook, kripto para ile ödeme için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Daha önce duyurulan kripto para cüzdanı Facebook Novi çok yakında hayata geçecek.

Sosyal medya devi, 2018 yılından beri blockchain tabanlı teknolojilerin peşinde. Bu teknolojileri geliştiren ekibin başında ise David Marcus yer alıyor. Facebook Novi kripto para cüzdanı hakkında önemli açıklamalar da Marcus’tan geldi.

Facebook kripto para cüzdanı Novi için geri sayım başladı

Kripto para dünyasının atağa geçtiği 2020 yılında Facebook Libra ile dikkatleri üzerine çeken sosyal medya devi, ilk başta Microsoft dahil olmak üzere büyük yatırımcıların dikkatini çekti. Ancak kısa sürede desteği kaybeden proje, 2020 sonunda adını değiştirdi ve Diem olarak yeniden karşımıza çıktı.

Medium’da yayınladığı blogunda dijital ödeme yöntemlerinin öneminden bahseden Marcus, Facebook’a entegre olarak çalışacak Novi kripto para cüzdanının hazır olduğunu açıkladı. Yine Novi’nin WhatsApp üzerinden de entegre bir şekilde çalışma ihtimali de yüksek.

facebook

Facebook ve Diem Association’ın en büyük hedefi ise Hindistan piyasası. Ülke dünyanın banka hesabı olmayan en büyük nüfusuna sahip. Son çıkan rakamlara göre Hindistan ekonomisi yüzde 70 nakit parayla dönüyor. Facebook, Diem ile Hindistan başta olmak üzere kripto para ile ödeme için önemli bir adım atmanın peşinde.

Projenin başında yer alan David Marcus, hem Diem hem de Novi kripto para cüzdanı ödeme dünyasının en büyük iki sorunu olan hız maliyeti ortadan kaldıracak. Facebook Diem, özellikle banka hesabı olmayan insanları hedefleyen bir yapıda. Ancak Facebook Diem ya da eski adıyla Libra, tam anlamıyla bir kripto para projesi olarak görülmüyor.

Diem özellikle ABD doları başta olmak üzere stabilcoinlere anında çevrilip değer kaybı yaşamadan dijital olarak Novi kripto para cüzdanına aktarımı sağlayacak. David Marcus, bu aktarımın çok hızlı olduğunu ve kripto para ile ödeme teknolojisini yaygınlaştıracağı görüşünde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir