Ana SayfaSosyal MedyaFacebookFacebook’tan sanal toplantılar için devrim: Metaverse

Facebook’tan sanal toplantılar için devrim: Metaverse

Facebook geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında Horizon Workrooms ile dijital toplantıları nasıl sanal ortama taşıyacağını gösterdi.

Oculus Quest için üretilen Horizon Workrooms uygulaması şimdilik beta sürümünde test ediliyor. Mark Zuckerberg Facebook’u gerçeğe yakın sanal bir dünya yani Metaverse’e sunan şirkete dönüştürmek istediği söyleniyordu. Facebook’un yeni vizyonu ile Zoom da dahil olmak üzere tüm videolu görüşme aplikasyonlarının sunmuş olduğu küçük dikdörtgen ekranlardan daha da geniş ortamlara aktarılacağı tahmin ediliyordu.

Sanal gerçeklik teknolojisine meraklı olanların hızlı bir şekilde benimseyebileceği bir uygulama olan Horizon Workrooms kullanıcıların beğenisini karşılayabilecek mi? İlerleyen günlerde göreceğiz. Zoom ve benzeri video arama uygulamalarının klasik ortamından uzaklaştıran bu uygulama dijital dünya ile karşılaştırdığımızda jest ve mimikler daha verimli bir oluşum sunuyor.

Oculus Quest el ve kol hareketlerini takip edebiliyor

16 kişilik sanal gerçeklik ortamında oluşturulan karakterlerle toplantı yapılabilirken 34 kişi başlıklar vasıtası ile yapılan video aramayla toplantıyı takip edebiliyor. Toplantıya katılan kişilerin yorumlarına göre; Oculus Quest’in el ve kol hareketlerini takip etmesi ve yeterince gerçekçi ses efektleri kullanıcıları gerçekten aynı ortamda hissettirebiliyor.

facebook

Facebook, Workrooms’u yaklaşık 6 aydan itibaren kurum içerisinde test ettiğini belirtmekte fayda var. Mark Zuckerberg bu yeni deneyim hakkında ise şunları söyledi: “Gerçekten diğer insanlarla birlikte olduğunuzu hissedebileceğiniz bu tür deneyimler, telefonlarda veya bilgisayarlarda oluşturabildiğimiz sosyal uygulama türlerinden çok daha zengin bir etkileşim yolu olduğunu düşünüyorum.”

Facebook’un AR/VR yöneticisi olan Andrew Bosworth’un düşünceleri ise şöyle: “Kulaklıktaki her zili ve ıslığı kullandığınız deneyime ne kadar sokmaya çalıştığımız açısından, var olan en yoğun VR uygulaması olabileceğini düşünüyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir