Ana SayfaGüncelFBI, LinkedIn konusunda bir uyarı yaptı!

FBI, LinkedIn konusunda bir uyarı yaptı!

İş dünyasının sosyal medyası olarak kabul edilen LinkedIn, son günlerde önemli bir iddia ile çalkalanıyor. Bir CNBC raporuna göre platformda son zamanlarda sahtekarlık sayısı önemli ölçüde artmış durumda. Özellikle kripto paralara yatırım üzerinden insanları dolandırmaya çalışan kişilere dikkat edilmesi konusunda FBI tarafından uyarı geldi. Bir gizli FBI ajanı, söz konusu dolandırıcılıkların son zamanlarda önemli ölçüde arttığını doğruladı ve bunun önemli bir tehdit olduğunu söyledi.

LinkedIn üzerinde kripto para yatırımı adı altında dolandırıcılık son zamanlarda önemli ölçüde arttı

CNBC raporuna göre söz konusu bu dolandırıcılıklar kısa bir zaman önce profesyonel gibi görünen sahte hesaba sahip kişilerin kullanıcılara ulaşmaya başlamasıyla ortaya çıktı. Bu kişiler, kullanıcılara göndermeye başladıkları mesajlarla kripto para yatırımları yoluyla ciddi kazançlar elde edebileceklerinden bahsediyorlardı. İlk etapta, Binance gibi güvenli kripto para platformlarında yatırım tavsiyesi veren bu kişiler, bir süre sonra insanların güvenini kazanıyorlar ve insanları daha fazla kazanç sağlayabileceklerini iddia ettikleri ve kendilerine ait olan son derece güvensiz sahte kripto para sitelerine yönlendiriyorlar. İnsanlar mal varlıklarını bu sitelere taşıdıktan sonra paraya el koyuyorlar ve ortadan kayboluyorlar.

Ayrıca mağdurlarla yapılan röportajlarda kişiler, LinkedIn’i güvenli bir iş ağı oluşturma platformu olarak gördüklerini ve bu sebeple dolandırılma ihtimalini akıllarından bile geçirmediklerini söylediler.

linkedin

LinkedIn yetkilisi: ”Sahte hesapları tespit etmek çok zor”

Dün yapılan bir röportajda bir LinkedIn yetkilisi olan Oscar Rodriguez, bunun farkında olduklarını ancak hangi hesabın sahte hangisinin gerçek olduğunu tespit etmenin çok zor olduğunu söyledi. Ayrıca Rodriguez, ”yalnızca tanıdığınız ve güvendiğinize emin olduğunuz kişilerle bağlantı kurmanızı ve şahsen tanımadığınız ve sizden para isteyen kişilere karşı dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.” dedi.

Bu tür hesaplara karşı LinkedIn, kullanıcıların şüpheli gördükleri hesapları sahte hesap adı altında şikayet etmelerinin bu sorunu ortadan kaldırmak için çok önemli olduğunu söyledi.

Kaynak

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir