Ana SayfaGüncelGoogle 12.000 çalışanını işten çıkarıyor

Google 12.000 çalışanını işten çıkarıyor

Google ana Alphabet, çalışanlara gönderilen şirket çapında bir e-postada yaklaşık 12.000 kişiyi veya küresel işgücünün yaklaşık yüzde altısını kesiyor. CEO Sundar Pichai, bırakılacak işçilere “derinden üzgün” olduğunu ve bunun “bizi geleceğe hazırlamak zor bir karar” olduğunu söyledi. İşten çıkarmalar küresel olarak ve tüm şirket genelinde hissedilecek ve Pichai “bizi buraya getiren kararlar için tam sorumluluk aldığını” söyledi.

Google Sorgu

Alphabet, “dramatik büyüme” döneminde son birkaç yılda işe alım çılgınlığına girdi, ancak Pichai “bugün karşılaştığımızdan farklı bir ekonomik gerçeklik için işe aldık” dedi. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Microsoft, Amazon, Meta ve diğerleri ekonomik koşullar nedeniyle eşit derecede acı verici ve dramatik işten çıkarmalar başlattı.

Google, kısmen güçlü reklam ve cloud-computing bölümleri sayesinde işten çıkarmaları uygulayanların sonuncusudur. Bununla birlikte, şirket geçen çeyrekte bir önceki yıla göre kârda yüzde 27’lik bir düşüş gördü ve Pichai, Alphabet’in masrafları ve işe alımları azaltması gerektiğini söyledi. Ancak Bloomberg’e göre aktivistler ve analistler, şirketin çalışan sayısının 2017’den bu yana yüzde 20 arttığını not ederek daha agresif kesintiler çağrısında bulundular.

 

Pichai, çalışanlara en az 60 günlük tam bildirim süresi boyunca ödeme yapılacağını söyledi. Alphabet ayrıca Google’daki her ek yıl için 16 haftalık maaş artı iki haftadan başlayan kıdem tazminatı paketleri sunacak ve “en az 16 haftalık GSU hak edişini hızlandıracak.” Ayrıca, 6 aylık sağlık hizmetleri, işe yerleştirme hizmetleri ve “etkilenenler için göçmenlik desteği” sunarken 2022 ikramiyelerini ve kalan tatil süresini de ödeyecek.

Sadece son iki hafta içinde Microsoft, Amazon ve Meta sırasıyla 10.000, 18.000 ve 11.000 çalışanı işten çıkardı. Google, Stadia’yı kapatarak, yeni nesil Pixelbook dizüstü bilgisayarları iptal ederek ve daha fazlasını geç kalan diğer masrafları da azalttı. “Kullanıcılar, geliştiriciler ve işletmeler için tamamen yeni deneyimler paylaşmaya hazır olduğunu” söyleyerek yapay zekaya daha da güçlü bir şekilde odaklanmayı planlıyor.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir