Ana SayfaGüncelTwitter'ın tam zamanlı personelinin yüzde 80'i Musk altında yok oldu

Twitter’ın tam zamanlı personelinin yüzde 80’i Musk altında yok oldu

Elon Musk, geçen Ekim ayında Bloomberg’e yeni edindiği oyuncağı Twitter.com’daki çalışanların yüzde 75’inin The Washington Post’un bildirdiği gibi, mülkiyeti altındaki işlerini kaybetmeyeceğini söylediğinde yalan söylemiyordu. Görünüşe göre yüzde 80’e yakın. Musk’ın devralınmasından önce orada çalışan yaklaşık 7.500 kişiden CNBC Cuma günü yaptığı açıklamada, söz konusu işten çıkarmalar veya gönüllü istifalar yoluyla toplamda ancak 1.300’ün ve 550’den az tam zamanlı mühendisin bir şirketin kabuğunda kaldığını bildirdi.

CNBC ayrıca, 40’ı mühendis olmak üzere 75 çalışanın şu anda izinli olduğunu, sitenin içerik denetlemesini denetleyen Güven ve Güvenlik ekibinin ise 20’den az tam zamanlı çalışana itlaf edildiğini belirtiyor. Bu haber, Musk’ın geçen Nisan ayında sosyal medya sitesini satın almak için istenmeyen 44 milyar dolarlık bir teklif verdiğini açıklamasından bu yana görünüşte bitmek bilmeyen bir dizi hatanın sonunda geldi.

Musk, çivilenmemiş herkesi kovmasının yanı sıra, kuracağı varsayılan “ılımlılık konseyine” ikinci bir bakış atmadan daha önce kalıcı olarak yasaklanmış çok sayıda aşırı sağ ve faşist hesabı eski haline getirdi. Twitter anketlerine dayanarak kritik operasyonel kararlar aldı – ve bu, bot kullanıcılarınınyaygınlığı ve Twitter anketlerini oynamanın ne kadar kolay olduğuna dair şikayetler üzerine ilk etapta Twitter’ı satın almak için anlaşmadan gelincik çıkarmaya çalıştıktan sonra.

Banhammer’ı gazetecilerden üniversite çocuklarına kadar değişen eleştirmenleri susturmak için kullandı. Musk, SpaceX ve Tesla ekiplerinin üyeleri de dahil olmak üzere ilgisiz diğer şirketlerinden çalışanlar getirdi; ve iş zekasını sorguladığı için çalışanları kovdu. 8 dolarlık mavi çek doğrulama planı durmadan uyum sağladı ve başladı, bu da reklamverenler batan gemisinden kaçmaya çalışırken reklam gelirinin yüzde 40 düştüğü bildiriliyor. Bugün yaklaşık 15 milyar dolar değerindeki Twitter’ı satın almak için kullandığı 13 milyar dolarlık borca ilişkin ilk faiz ödemesinin ay sonunda yapılması gerekiyor.

Ancak Twitter, ıslak bir köpeğin paltosuna su gibi personel döken tek şirket değil. Google bu hafta 12.000 çalışanı işten çıkardı, Amazon dünya çapında 18.000 kişiyi işten çıkardı ve Microsoft 10.000 pozisyonu ortadan kaldırdı. Üçü arasında, yalnızca geçen yıl yaklaşık 70.000 kişiyi işsiz bıraktılar.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir