Ana SayfaGüncelGoogle, bazı YouTuber’ların parasını kesecek!

Google, bazı YouTuber’ların parasını kesecek!

Dünyanın en popüler video izleme platformu YouTube, yanlış bilgi ile mücadele etmeye devam ediyor. Bir süre önce Covid-19 ile ilgili yalan haber paylaşan kurumların kanallarına ceza kesen şirket, şimdi de bir başka soruna savaş açtı. iklim değişikliğini oldukça ciddiye alan sosyal medya devi, önemli bir adım attı.

Mevcut krizi inkar eden YouTuber‘ları cezalandırma kararı alan şirket, para kazanma politikalarında değişiklik yaptı. Bu kararın ardından pek çok kanalın ve içerik üreticilerin Adsense gelirleri gidecek. İşte Google’ın yeni kararından etkilenmesi beklenen içerikler…

youtube

YouTube, iklim değişikliğini reddeden YouTuber’lara ceza kesecek

Kısa süre önce konuyla ilgili bir açıklama yapan GoogleYouTube politikalarında yaptığı değişikliği anlattı. Buna göre şirket, yayıncıların iklim değişikliğinin varlığı ve nedenleri konusunda köklü bilimsel fikirlere aykırı içeriklerini hoş karşılamayacak. Fikir birliğine aykırı olan videolar reklam gelirlerinden mahrum olacak.

İklim değişikliğini bir aldatmaca olarak tanımlayan videoların insanları yanlış yönlendirdiğini belirten şirket, bu sorunu inkar eden YouTuber’ların zaman içerisinde sera gazı ve emisyon sorunlarına katkı sağladığını iddia etti. Oldukça titiz olacağının altını çizen sosyal medya devi, politikayı uygulamak için bir dizi otomatik araç ve insan incelemesi kullanacak.

Ancak bu alanda içerik üreten herkes yaptırımlardan etkilenmeyecek. Engellenen ve kabul gören video arasındaki temel fark ise üslup olacak. Yani bunu bir iddia olarak dile getiren ve o şekilde davranan kişiler yaptırımlardan etkilenmeyecek. Yine de bu ayrımın ne kadar sıkı denetleneceği merak konusu.

Talha Saygılıer
Talha Saygılıer
Sosyopat Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir